Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Transverse waves on a string have wave speed 8 m/s, amplitude 0.07 m, and wavelength 0.32 m . The waves travel in the -x-direction, and at t=0 the x=0 end of the string has its maximum upward displacement. (a) Find the frequency, period, and wave number of these waves. (b) Write a wave function describing the wave. (c) Find the transverse displacement of a particle at x=36 m and time t=0.15 s. (d) How much time must elapse from the instant in part (c) until the particle at x=0.36 m next has maximum upward displacement?

Short Answer

Expert verified

a) The frequency is f=25 Hz , period is T =0.04 s, and wave number is k=19.6m-1.

b) A wave function, y(x,t)=0.07cos2ฯ€x0.32+t0.04

The transverse displacement of a particle,y(0.36,0.15)=0.0495m

c) Time, ฮ”t=0.005s

Step by step solution

01

General formulas

The wave function of a sinusoidal wave can be given by

y(x,t)=Acos2ฯ€(xฮปยฑtT)

Here, A is the amplitude, x is the displacement, T is the period, and t is the time.

The relation between wave number (k) and wavelength (ฮป) is

k=2ฯ€ฮป

The relation between frequency (f) and time period is

f=1T

The relation between the speed of periodic wave (v) , frequency and wavelength is

v=fฮป

02

(a) Calculate frequency, time period and wave number

Consider the given data as below.

The velocity, v=8m/s

The wavelength, ฮป=0.32m

v=fฮปf=vฮป=80.32=25Hz

Time period is the inverse of the frequency.

T=1f=125=0.04s

Wave number is given by

k=2ฯ€ฮปk=2ฯ€0.32=19.6mโˆ’1

03

(b) Put all the values in the equation of wave function

Consider the given data as below.

The amplitude, A=0.07 m.

Wave function will be given as

y(x,t)=0.07cos2ฯ€x0.32โˆ“t0.04=0.07cos2ฯ€x0.32+t0.04

04

(c) Find the transverse displacement of a particle.

From the given equation, you can find the transverse displacement of a particle.

y(0.36,0.15)=0.07cos2ฯ€0.360.32+0.150.04=0.0495m

05

(d) Calculate the instant of maximum upward displacement

The maximum upward displacement will equal the amplitude.

0.07=0.07cos2ฯ€0.360.32+t0.04cos2ฯ€0.360.32+t0.04=1

The cosine becomes unity when the angle equals 0,2ฯ€,4ฯ€,...=2nฯ€, where n=0,1,2,... .

2ฯ€0.360.32+t0.04=2nฯ€t+0.045=0.04nt=0.04nโˆ’0.045

In the given equation, substitute t=0.15 s to find the value of n.

0.15=0.04nโˆ’0.045n=4.87nโ‰ˆ5

From this value, we will get

t=0.04ร—5-0.045=0.155s

So, the time elapsed will be

โˆ†t=0.155-0.15=0.005s

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

On the planet Arrakis a male ornithoid is flying toward his mate at 25โ€‰m/swhile singing at a frequency of 1200โ€‰โ€‰Hz. If the stationary female hears a tone of 1240โ€‰โ€‰Hz, what is the speed of sound in the atmosphere of Arrakis?

Tsunami! On December 26, 2004 , a great earthquake occurred off the coast of Sumatra and triggered immense waves (tsunami) that killed some 200,000 people. Satellites observing these waves from space measured 800 km from one wave crest to the next and a period between waves of 1.0 hour . What was the speed of these waves in m/s and in km/hr? Does your answer help you understand why the waves caused such devastation?

BIO Human Hearing. A fan at a rock concert is 30 m from the stage, and at this point the sound intensity level is 110 dB (a) How much energy is transferred to her eardrums each second? (b) How fast would a 2.0-mg mosquito have to fly (in mm/s) to have this much kinetic energy? Compare the mosquitoโ€™s speed with that found for the whisper in part (a) of Exercise 16.13.

Two organ pipes, open at one end but closed at the other, are each 1.14m long. One is now lengthened by 2.00โ€‰cm . Find the beat frequency that they produce when playing together in their fundamentals.

A light wire is tightly stretched with tension F. Transverse traveling waves of amplitude A and wavelength Aโ‚carry average power Pavg = 0.400 W. If the wavelength of the waves is doubled, so Aโ‚‚= 2Aโ‚, while the tension F and amplitude A are not altered, what then is the average power Pav,2 carried by the waves?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free