Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The sound from a trumpet radiates uniformly in all directions in 20°C air. At a distance of 5.00 m from the trumpet the sound intensity level is 52.0 dB. The frequency is 587 Hz. (a) What is the pressure amplitude at this distance? (b) What is the displacement amplitude? (c) At what distance is the sound intensity level 30.0 dB?

Short Answer

Expert verified

A) The pressure amplitude of the trumpet is 0.0114 Pa B) The displacement amplitude of the sound is 7.49×10-7m C) The distance at which the sound intensity level is equal to 30.0 dB is 63.0 m.

Step by step solution

01

STEP 1 The pressure amplitude of the sound

Formula is pmax=2ρVlwhere, pmax is the pressure amplitude of the sound. p is the density of the air, vis the speed of the sound in air, l is the intensity of the sound.

The displacement amplitude of the sound is given as A=pmaxvB2πfwhere, A is the displacement amplitude. pmaxis the pressure amplitude, B is the bulk modulus of the air, f is the frequency of the sound, v is the speed of the sound in air.

02

Calculate the intensity of the sound

The pressure amplitude of the sound is given aspmax=2ρvl and the intensity of the level of sound isβ=10dBlogll0 where,β is the intensity level of the sound. I is is the intensity of the sound,l0is the intensity of the reference sound.

Substitute 52.0 dB for β, 1×10-12W/m2forl0 in the above equation to find I.

52.0dB=10dBlogI1×10-12W/m2I1×10-12W/m2=1052l=1.585×10-7W/m2

Thus, the intensity of the sound at that point is1.585×10-7W/m2

Substitute the values inpmax=2ρvl

pmax=21.20kg/m3344m/s1.585×10-7W/m2=1.14×10-2Pa=0.0114Pa

Therefore, the pressure amplitude of the trumpet is 0.0114 Pa

03

Calculate the displacement amplitude of the sound

The sound from the trumpet radiates uniformly in all directions, the sound intensity level of the trumpet at a distance of 5.0 m is 52.0 dB, the frequency of the sound is 587 Hz, the speed of the sound in air is 344m/s and the pressure amplitude of the sound is1.14×10-2Pa

Substitute the values in the equationA=pmaxvB2πf

A=1.14×10-2Pa344m/s1.42×102Pa2π587Hz=0.0749×10-7m=7.49×10-7m

Therefore, the displacement amplitude of the sound is7.49×10-7m

04

Calculate the distance at which the sound intensity level is equal to 30.0 dB

The sound from the trumpet radiates uniformly in all directions, the sound intensity level of the trumpet at a distance of 5.0 m is 52.0 dB, the frequency of the sound is 587 Hz, the speed of the sound in air is 344 m/s, the pressure amplitude of the sound is 1.14×10-2Paand the intensity of the sound at 5.0 m is 1.585×10-7W/m2The distance at which the intensity level of the sound is equal to 30.0 dB by applying

inverse square rule isr1r2=l2l1 and the intensity level of sound isβ=10logl1l0

Substitute the values in the above equation

30.0dB=10dBlogl1×10-12W/m2l1×10-12W/m2=1030l=1×10-9W/m2

Therefore, the intensity at distancer1 is1×10-9W/m2

Substitute the values in the equation r1r2=l2l1 to findr1

r15.0m=1.585×10-7W/m21×10-9W/m2=62.9m=63.0m

Therefore, the distance at which the sound intensity level is equal to 30.0 dB is 63.0 m.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(a) A sound source producing 1.00-kHz waves moves toward a stationary listener at one-half the speed of sound. What frequency will the listener hear? (b) Suppose instead that the source is stationary and the listener moves toward the source at one-half the speed of sound. What frequency does the listener hear? How does your answer compare to that in part (a)? Explain on physical grounds why the two answers differ.

With what tension must a rope with length 2.50 m and mass 0.120 kg be stretched for transverse waves of frequency 40.0 Hz to have a wavelength of 0.750 m?

The intensity due to a number of independent sound sources is the sum of the individual intensities. (a) When four quadruplets cry simultaneously, how many decibels greater is the sound intensity level than when a single one cries? (b) To increase the sound intensity level again by the same number of decibels as in part (a), how many more crying babies are required?

In some applications of ultrasound, such as its use on cranial tissues, large reflections from the surrounding bones can produce standing waves. This is of concern because the large pressure amplitude in an antinode can damage tissues. For a frequency of 1.00MHz , what is the distance between antinodes in tissue?

The siren of a fire engine that is driving northward at 30.0 m/s emits a sound of frequency 2000 Hz. A truck in front of this fire engine is moving northward at 20.0 m/s. (a) What is the frequency of the siren’s sound that the fire engine’s driver hears reflected from the back of the truck? (b) What wavelength would this driver measure for these reflected sound waves?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free