Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The shock-wave cone created by a space shuttle at one instant during its re-entry into the atmosphere makes an angle of 58.0° with its direction of motion. The speed of sound at this altitude is 331 m/s. (a) What is the Mach number of the shuttle at this instant, and (b) how fast (in m/s and in mi/h) is it traveling relative to the atmosphere? (c) What would be its Mach number and the angle of its shock-wave cone if it flew at the same speed but at low altitude where the speed of sound is 344 m/s?

Short Answer

Expert verified

A)The Mach number of the shuttle is 1.18

B) The speed of the shuttle in m/s is 390 m/s and the speed of the shuttle in mi/h is 872 mi/h. C) The Mach number is 1.13 and the angle of the shock wave is 61.9°

Step by step solution

01

STEP 1 Formula to Mach number of the shuttle

The formula to Mach number of the shuttle is, M=1sinαwhere, M is the Mach number of the shuttle.is the angle of the shock wave.

The speed of the shuttle in m/s is sinα=vvswhere, αis the angle of shock wave. v is the speed of sound in the air at that instant, vsis the sonic speed of the shuttle.

The Mach number isM=vvs where, M is the Mach number, vsis the sonic speed of the shuttle. v is the speed of the sound in air.

02

Calculate the Mach number of the shuttle

The angle of the shock wave created by the space shuttle is 58.0 and the speed of the sound at that instant is 331 m/s. Substitute 58.0 forαin the above equation to find M.

M=1sin58.0°=1.179=1.18

Therefore, The Mach number of the shuttle is 1.18

03

Calculate the speed of the shuttle

The angle of the shock wave created by the space shuttle is 58.0, the speed of the sound at that instant is 331 m/s and the Mach number of the shuttle is 1.18.Substitute 58.0 forα and 331 m/s for v in the above equation to findvs

sin58.0=Vvsvs=331m/ssin58.0=390.31m/s=390m/s

Formula, to calculate the speed of the shuttle in mi/h is,

vsmijh=vs6.21×104mi1m3600s1h=(390.31m/s)6.21×104mi1m3600s1h=872mi/h

Therefore, the speed of the shuttle in m/s is 390 m/s and the speed of the shuttle in mi/h is 872 mi/h.

04

Calculate the Mach number and angle of the shock

The Mach number isM=vvsSubstitute 390 m/s forvs and 344 m/s for v in the above equation to find M

role="math" localid="1668077721573" =390m/s344m/s=1.13

Therefore, the Mach number is 1.13

Formula to calculate the angle of the shock issinα=vvs Substitute 390 m/s forvsand 344 m/s for v in the above equation to findα

=344m/s390m/s=61.9°

Therefore, the angle of the shock is61.9°

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The four strings on a violin have different thicknesses but are all under approximately the same tension. Do waves travel faster on the thick strings or the thin strings? Why? How does the fundamental vibration frequency compare for the thick versus the thin strings?

You blow across the open mouth of an empty test tube and produce the fundamental standing wave of the air column inside the test tube. The speed of sound in air is 344 m/s and the test tube act as a stopped pipe. (a) If the length of the air column in the test tube is 14.0 cm, what is the frequency of this standing wave? (b) What is the frequency of the fundamental standing wave in the air column if the test tube is half filled with water?

(a) If two sounds differ by 5.00 dB, find the ratio of the intensity of the louder sound to that of the softer one. (b) If one sound is 100 times as intense as another, by how much do they differ in sound intensity level (in decibels)? (c) If you increase the volume of your stereo so that the intensity doubles, by how much does the sound intensity level increase?

A long tube contains air at a pressure of 1.00 atm and a temperature of 77.0°C. The tube is open at one end and closed at the other by a movable piston. A tuning fork that vibrates with a frequency of 500 Hz is placed near the open end. Resonance is produced when the piston is at distances 18.0 cm, 55.5 cm, and 93.0 cm from the open end. (a) From these values, what is the speed of sound in air at 77.0°C? (b) From the result of part (a), what is the value of g? (c) These results show that a displacement antinode is slightly outside the open end of the tube. How far outside is it?

Two strings of different mass per unit length μ1and μ2are tied together and stretched with a tension F. A wave travels along the string and passes the discontinuity in μ. Which of the following wave properties will be the same on both sides of the discontinuity, and which will change: speed of the wave; frequency; wavelength? Explain the physical reasoning behind each answer.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free