Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A jet plane flies overhead at Mach 1.70 and at a constant altitude of 1250 m. (a) What is the angle σof the shock-wave cone? (b) How much time after the plane passes directly overhead do you hear the sonic boom? Neglect the variation of the speed of sound with altitude.

Short Answer

Expert verified

a) Angle of the shock-wave cone is α=36.03c

b) Time taken is 2.94s

Step by step solution

01

Step 1:

Given data:

The shock wave is produced by a sound source that moves faster than sound

sinα=vvS

Here,

vspeed of sound

vsspeed of source

localid="1664344351725" αangle of shock wave

02

Step 2:

a) As the Mach number =vSv=1.7

sim=vvS=11.7α=sin-111.7=36.03o

Hence, the angle of the shock-wave cone isα=36.03°

03

Step 3:

b) Time-taken is

Tanα=tan36.03°=dvSt=0.727

On putting the values;

t=dvs×0.727=1250m0.727×1.7×344m/s=2.94s

Hence, the time taken is 2.94s

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A turntable 1.50 m in diameter rotates at 75 rpm. Two speakers, each giving off sound of wavelength 31.3 cm, are attached to the rim of the table at opposite ends of a diameter. A listener stands in front of the turntable. (a) What is the greatest beat frequency the listener will receive from this system? (b) Will the listener be able to distinguish individual beats?

Two organ pipes, open at one end but closed at the other, are each 1.14m long. One is now lengthened by 2.00cm . Find the beat frequency that they produce when playing together in their fundamentals.

A simple harmonic oscillator at the point x = 0 gener ates a wave on a rope. The oscillator operates at a frequency of 40.0 Hz and with an amplitude of 3.00 cm. The rope has a linear mass density of 50.0 g/m and is stretched with a tension of 5.00 N. (a) Determine the speed of the wave. (b) Find the wavelength. (c) Write the wave function y(x, t) for the wave. Assume that the oscillator has its maximum upward displacement at time t = 0. (d) Find the maximum transverse acceleration of points on the rope. (e) In the discussion of transverse waves in this chapter, the force of gravity was ignored. Is that a reasonable approximation for this wave? Explain.

You blow across the open mouth of an empty test tube and produce the fundamental standing wave of the air column inside the test tube. The speed of sound in air is 344 m/s and the test tube act as a stopped pipe. (a) If the length of the air column in the test tube is 14.0 cm, what is the frequency of this standing wave? (b) What is the frequency of the fundamental standing wave in the air column if the test tube is half filled with water?

A railroad train is traveling at 25m/s in still air. The frequency of the note emitted by the locomotive whistle is 400Hz. What is the wavelength of the sound waves (a) in front of the locomotive and (b) behind the locomotive? What is the frequency of the sound heard by a stationary listener (c) in front of the locomotive and (d) behind the locomotive?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free