Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

You are exploring a newly discovered planet. The radius of the planet is \(7.20 \times {10^7}\;{\rm{m}}\). You suspend a lead weight from the lower end of a light string that is 4.00 m long and has mass 0.0280 kg. You measure that it takes 0.0685 s for a transverse pulse to travel the length of the string. The weight of the string is small enough that you ignore its effect on the tension in the string. Assuming that the mass of the planet is distributed with spherical symmetry, what is its mass?

Short Answer

Expert verified

Thus, the mass of the planet is \(29.53 \times {10^{25}}\;kg\).

Step by step solution

01

Given in the question

Radius of planet \(r = 7.20 \times {10^7}\;{\rm{m}}\).

The mass of wire \(m = 0.0280\;{\rm{kg}}\).

Length of string \(L = 4.00\;m\)

Time taken for transverse pulse to travel the length of the string \(t = 0.0685\;{\rm{s}}\).

02

Use formula of gravitational acceleration

The velocity of a transverse wave is proportional to root of tension in the string is:

\(\begin{array}{l}V \propto \sqrt T \lambda \\V = k\sqrt T \\g = G\frac{M}{{{r^2}}}\end{array}\).

Now, write as follows:

\(\frac{{{V_1}}}{{{V_2}}} = \sqrt {\frac{{{T_1}}}{{{T_2}}}} \)

Here,\({V_1}\)and\({V_2}\)are velocities of wave corresponding to tension of\({T_1}\)and\({T_2}\)in the string.

03

Calculate the mass of planet

Let \({T_1}\) be tension when the experiment was conducted on new planet and \({T_2}\) is tension when it was conducted on the Earth.

Tension is equal to the weight suspended so, solve as follows:

\(\frac{{{V_1}}}{{{V_2}}} = \sqrt {\frac{{0.028\;g}}{{0.028 \times 9.8}}} \)

Where \(g\) is gravitational acceleration on new planet.

\(\begin{array}{c}{V_1} = \frac{4}{{0.0625}}\\ = 64\;{\rm{m/s}}\end{array}\)

And

\(\begin{array}{c}{V_2} = \frac{4}{{0.039}}\\ = 102.564\;{\rm{m/s}}\end{array}\)

Now, solve by putting above values gives:

\(\begin{array}{c}\frac{{64}}{{102.564}} = \sqrt {\frac{{0.028\;g}}{{0.028 \times 9.8}}} \\0.389 = \frac{g}{{9.8}}\\g = 3.8\;{\rm{m/}}{{\rm{s}}^{\rm{2}}}\end{array}\)

Now, use the formula for gravitational acceleration as follows:

\(\begin{array}{c}g = \frac{{GM}}{{{r^2}}}\\3.8 = 6.67 \times {10^{ - 11}} \times \frac{M}{{{{\left( {7.2 \times {{10}^7}} \right)}^2}}}\\M = 29.53 \times {10^{25}}\;kg\end{array}\)

Here, \(G\) is universal gravitational constant.

Hence, the mass of the planet is \(29.53 \times {10^{25}}\;kg\).

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

CP A police siren of frequency fsirenis attached to a vibrating platform. The platform and siren oscillate up and down in simple harmonic motion with amplitude APand frequency fp.(a) Find the maximum and minimum sound frequencies that you would hear at a position directly above the siren. (b) At what point in the motion of the platform is the maximum frequency heard? The minimum frequency? Explain.

A long rope with mass m is suspended from the ceiling and hangs vertically. A wave pulse is produced at the lower end of the rope, and the pulse travels up the rope. Does the speed of the wave pulse change as it moves up the rope, and if so, does it increase or decrease? Explain.

You have a stopped pipe of adjustable length close to a taut 62.0-cm, 7.25-g wire under a tension of 4110 N. You want to adjust the length of the pipe so that, when it produces sound at its fundamental frequency, this sound causes the wire to vibrate in its second overtone with very large amplitude. How long should the pipe be?

The Vocal Tract. Many opera singers (and some pop singers) have a range of about21/2 octaves or even greater. Suppose a soprano’s range extends from A below middle C (frequency 220 Hz) up to E-flat above high C (frequency 1244 Hz). Although the vocal tract is quite complicated, we can model it as a resonating air column, like an organ pipe, that is open at the top and closed at the bottom. The column extends from the mouth down to the diaphragm in the chest cavity, and we can also assume that the lowest note is the fundamental. How long is this column of air if v = 354 m/s? Does your result seem reasonable, on the basis of observations of your own body?

Singing in the Shower. A pipe closed at both ends can have standing waves inside of it, but you normally don’t hear them because little of the sound can get out. But you can hear them if you are inside the pipe, such as someone singing in the shower. (a) Show that the wavelengths of standing waves in a pipe of length L that is closed at both ends are λ0=2L/nand the frequencies are given by f0=nv4Lnf1, where n = 1, 2, 3, c.(b) Modelling it as a pipe, find the frequency of fundamental and the first two overtones for a shower 2.50 m tall. Are these frequencies audible?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free