Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A transverse sine wave with an amplitude of 2.50 mm and a wavelength of 1.80 m travels from left to right along a long, horizontal, stretched string with a speed of 36.0 m/s. Take the origin at the left end of the string has its maximum upward displacement.

(a) What are the frequency, angular frequency, and wave number of the wave?

(b) What is the function \(y\left( {x,t} \right)\) that describes the wave?

(c) What is \(y\left( t \right)\)for a particle at the left end of the string?

(d) What is \(y\left( t \right)\) for a particular 1.35 m to right of the origin?

(e) What is the maximum magnitude of transverse velocity of any particle of the string?

(f) Find the transverse displacement and the transverse velocity of a particle 1.35 m to the right of the origin at time \(t = 0.0625\;s\).

Short Answer

Expert verified

Thus, (a) the frequency is \(20\;{\rm{Hz}}\), angular frequency is \(40\pi \;{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\) and wave number is \(3.49\;{{\rm{m}}^{{\rm{ - 1}}}}\).

Step by step solution

01

(a) Given in the question

Amplitude is \(A = 2.50\;mm\)

Wavelength is \(\lambda = 1.80\;{\rm{m}}\).

Speed of propagation is \(v = 36.0\;{\rm{m/s}}\).

02

Standard wave equation

The standard wave equation is:

\({\rm{y}}\left( {x,t} \right) = A\cos \left( {kx + \omega t} \right)\)

Here, \(A\) is amplitude, \(\omega \) is angular frequency, \(k\) is wave number.

Formula for period is:

\(\omega = 2\pi f\)

Formula of frequency is:

\(f = \frac{1}{T}\)

Formula of wave number is:

\(k = \frac{{2\pi }}{\lambda }\)

Formula of speed of propagation:

\(v = f\lambda \)

03

Calculate frequency, angular frequency, and wave number

Use the formula to calculate frequency,

\(\begin{array}{c}f = \frac{v}{\lambda }\\ = \frac{{36\;{\rm{m/s}}}}{{1.80\;{\rm{m}}}}\\ = 20\;{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\\ = 20\;{\rm{Hz}}\end{array}\)

Use the formula to calculate angular frequency,

\(\begin{array}{c}\omega = 2\pi f\\ = 2\pi \times 20\;\\ = 40\pi \;{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\end{array}\)

Use the formula to calculate wave number,

\(\begin{array}{c}\lambda = \frac{{2\pi }}{k}\\1.80\;m = \frac{{2\pi }}{k}\\k = \frac{{2\pi }}{{1.80\;{\rm{m}}}}\\ = 3.49\;{{\rm{m}}^{{\rm{ - 1}}}}\end{array}\)

Hence, the frequency is \(20\;{\rm{Hz}}\), angular frequency is \(40\pi \;{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\) and wave number is \(3.49\;{{\rm{m}}^{{\rm{ - 1}}}}\).

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Energy can be transferred along a string by wave motion. However, in a standing wave on a string, no energy can ever be transferred past a node. Why not?

An organ pipe has two successive harmonics with frequencies 1372 and 1764 Hz. (a) Is this an open or a stopped pipe? Explain. (b) What two harmonics are these? (c) What is the length of the pipe?

Small speakers A and B are driven in phase at 725 Hz by the same audio oscillator. Both speakers start out 4.50 m from the listener, but speaker A is slowly moved away (Fig. E16.34). (a) At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the listener’s location? (b) If A is moved even farther away than in part (a), at what distance d will the speakers next produce destructive interference at the listener’s

A simple harmonic oscillator at the point x = 0 gener ates a wave on a rope. The oscillator operates at a frequency of 40.0 Hz and with an amplitude of 3.00 cm. The rope has a linear mass density of 50.0 g/m and is stretched with a tension of 5.00 N. (a) Determine the speed of the wave. (b) Find the wavelength. (c) Write the wave function y(x, t) for the wave. Assume that the oscillator has its maximum upward displacement at time t = 0. (d) Find the maximum transverse acceleration of points on the rope. (e) In the discussion of transverse waves in this chapter, the force of gravity was ignored. Is that a reasonable approximation for this wave? Explain.

As we discussed in Section 15.1, water waves are a combination of longitudinal and transverse waves. Defend the following statement: “When water waves hit a vertical wall, the wall is a node of the longitudinal displacement but an antinode of the transverse displacement.”

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free