Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A 75.0-cm-long wire of mass 5.625 g is tied at both ends and adjusted to a tension of 35.0 N. When it is vibrating in its second overtone, find (a) the frequency and wavelength at which it is vibrating and (b) the frequency and wavelength of the sound waves it is producing.

Short Answer

Expert verified

The frequency and wavelength of the string is 136.6Hz and 0.5m respectively and the frequency and wavelength of the string is 136.6Hz and 2.518m respectively

Step by step solution

01

STEP 1 Concept of the frequency for standing wave for the strings fixed at both ends,

Thefrequency for standing wave for the strings is given asf=nv2Lwere,f is the frequency of nth harmonic, v is the velocity of the wave,nnthharmonic (n — 1, 3, 5, ...), L is the length of the pipe.

02

Calculate the frequency and wavelength of the string

For the string

μ=mL=5.625×10-30.75=7.5×10-3kg/mv=Fμ=35N7.5×10-3kg/m=68.313m/s

Second overtone is third harmonic n=3

f3=nv2L=3×65.32m/s2×0.75m=136.6Hzλ=vf=68.32136.6=0.5m

Therefore, the frequency and wavelength of the string is 136.6Hz and 0.5m respectively

03

Step 3 Calculate the frequency and wavelength of the sound

The string is the source of vibration, so, the sound has the same frequency 136.6Hz

λsound=vf=344136.6=2.518m

Therefore, the frequency and wavelength of the string is 136.6Hz and 2.518m respectively

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

While sitting in your car by the side of a country road, you are approached by your friend, who happens to be in an identical car. You blow your car’s horn, which has a frequency of 260 Hz. Your friend blows his car’s horn, which is identical to yours, and you hear a beat frequency of 6.0 Hz. How fast is your friend approaching you?

The four strings on a violin have different thicknesses but are all under approximately the same tension. Do waves travel faster on the thick strings or the thin strings? Why? How does the fundamental vibration frequency compare for the thick versus the thin strings?

(a) If two sounds differ by 5.00 dB, find the ratio of the intensity of the louder sound to that of the softer one. (b) If one sound is 100 times as intense as another, by how much do they differ in sound intensity level (in decibels)? (c) If you increase the volume of your stereo so that the intensity doubles, by how much does the sound intensity level increase?

A swimming duck paddles the water with its feet once every 1.6 s, producing surface waves with this period. The duck is moving at constant speed in a pond where the speed of surface waves is 0.32 m/s, and the crests of the waves ahead of the duck are spaced 0.12 m apart. (a) What is the duck’s speed? (b) How far apart are the crests behind the duck?

A car alarm is emitting sound waves of frequency 520 Hz. You are on a motorcycle, traveling directly away from the parked car. How fast must you be traveling if you detect a frequency of 490 Hz?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free