Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A light wire is tightly stretched with tension F. Transverse traveling waves of amplitude A and wavelength A₁carry average power Pavg = 0.400 W. If the wavelength of the waves is doubled, so A₂= 2A₁, while the tension F and amplitude A are not altered, what then is the average power Pav,2 carried by the waves?

Short Answer

Expert verified

The average power carried by the waves is Pavg,2=0.100W.

Step by step solution

01

Determination of the formula of Mechanical Waves

The average power carried by a sinusoidal wave on a string is given by:

P=12μA2ω2v --(1)

The speed of a periodic wave u with wavelength and frequency f is given by:

v=f×λ --(2)

And the relation between the angular speed of a wave and its frequency is:

w=2πf--(3)

02

Step 2:Application of the formula of Mechanical Waves

First, rearrange equation (2), so we get a relation between the frequency and the wavelength:

f=vλ

Substitute for f into relation (3), we get:

ω=2πvλ

Now,substitute for w into equation (1), so we get:

Pavg=12μT2πvλ2A2

The average power carried by the wave is inversely proportional to the square of its wavelength:

role="math" localid="1664345158373" Pavgα1λ2Pavg,2Pavg,1=λ12λ22



So, when the wavelength is doubled (λ₂= 2λ₁), the average power becomes:

Pavg,2Pavg,1=λ122λ12=14Pavg,2=Pavg,14

Now, put in the value for Pavg,1 = 0.400W, so we get:

Pavg,2=0.400W4=0.100WPavg,2=0.100W

Therefore, the average power carried by the waves is Pavg,2=0.100W.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(a) A sound source producing 1.00-kHz waves moves toward a stationary listener at one-half the speed of sound. What frequency will the listener hear? (b) Suppose instead that the source is stationary and the listener moves toward the source at one-half the speed of sound. What frequency does the listener hear? How does your answer compare to that in part (a)? Explain on physical grounds why the two answers differ.

Longitudinal Waves on a Spring. A long spring such as a SlinkyTMis often used to demonstrate longitudinal waves. (a) Show that if a spring that obeys Hooke’s law has mass m, length L, and force constant k′, the speed of longitudinal waves on the spring is v=Lk'm

(see Section 16.2). (b) Evaluate v for a spring with m = 0.250 kg, L = 2.00 m, and k′ = 1.50 N/m.

With what tension must a rope with length 2.50 m and mass 0.120 kg be stretched for transverse waves of frequency 40.0 Hz to have a wavelength of 0.750 m?

Is it possible to have a longitudinal wave on a stretched string? Why or why not? Is it possible to have a transverse wave on a steel rod? Again, why or why not? If your answer is yes in either case, explain how you would create such a wave.

CP A police siren of frequency fsirenis attached to a vibrating platform. The platform and siren oscillate up and down in simple harmonic motion with amplitude APand frequency fp.(a) Find the maximum and minimum sound frequencies that you would hear at a position directly above the siren. (b) At what point in the motion of the platform is the maximum frequency heard? The minimum frequency? Explain.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free