Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A simple harmonic oscillator at the point x = 0 gener ates a wave on a rope. The oscillator operates at a frequency of 40.0 Hz and with an amplitude of 3.00 cm. The rope has a linear mass density of 50.0 g/m and is stretched with a tension of 5.00 N. (a) Determine the speed of the wave. (b) Find the wavelength. (c) Write the wave function y(x, t) for the wave. Assume that the oscillator has its maximum upward displacement at time t = 0. (d) Find the maximum transverse acceleration of points on the rope. (e) In the discussion of transverse waves in this chapter, the force of gravity was ignored. Is that a reasonable approximation for this wave? Explain.

Short Answer

Expert verified

The speed of the wave is v = 10.0m/s, the wavelength of the wave is λ = 0.250 m,the wave function of the wave is yx,t=0.030cos80.0πx10.0t, the maximum transverse acceleration is role="math" localid="1664342285483" ay.max=1895m/s2and yes, this is a reasonable approximation.

Step by step solution

01

Determination of the formula of Mechanical Waves

The wave function y(x, t) of a sinusoidal wavedescribes the displacement of individual particles in the medium:

yx,t=Acos80.0πxvt--(1)

Where A, f and v are constants.

The minus sign is used when the wave is traveling in +X-direction and the plus sign is used when the wave is traveling in -X-direction.

The wave speed on a string in terms of the tension F and the linear mass density is:

v=Tμ--(2)

The wave speed of a periodic wave in terms of the frequency f and the wavelength is:

v=f×λ--(3)

The frequency of the oscillator is f = 40.0 Hz, the amplitude is A = 3.00 cm = 0.030 m, the linear mass density of the rope is μ = 50.0 g/m = 0.050 kg/m and the tension in the rope is T = 5.00 N.

02

Application of the formula of Mechanical Waves

(a) Put in the values for T and into equation (2):

v=5.00N0.050kg/m=10.0m/sv=10.0m/s

(b) Substitute for v and f into equation (3) and solve for λt:

10m/s=40.0s-1×λλ=0.25m

(c) Since this is a sinusoidal wave starting from x = 0 at t = 0, substitute for f, v andA into equation (1):

yx,t=0.030cos80.0πx10.0t

(d) The transverse acceleration of a sinusoidal wave is the second derivative of the transverse displacement y(x,t) with respect to time t.

So, the second derivative of this expression for y(x, t):

role="math" localid="1664342524957" ay=2yx,tt2-[(0.030)×(0.80π)2cos80.0πx10.0t=192π2cos80.0πx10.0t


The maximum acceleration occurs when the value of the cosine function equals 1, so the maximum acceleration of this wave is:


ay.max=192π2ay.max=1895m/s2

03

Determination of a reasonable approximation

(e) Yes, this a reasonable approximation becauseay.max is much larger than g;

Which means that the force caused by the perturbation on the rope is much larger than the weight of the rope.


Therefore, the speed of the wave is v = 10.0m/s, the wavelength of the wave is λ = 0.250 m,the wave function of the wave is yx,t=0.030cos80.0πx10.0t, the maximum transverse acceleration isay.max=1895m/s2 and yes, this is a reasonable approximation.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free