Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Coherent light that contains two wavelengths, 660nm (red) and 470nm (blue), passes through two narrow slits that are separated by 0.300mm. Their interference pattern is observed on a screen 4.00m from the slits. What is the distance on the screen between the first-order bright fringes for the two wavelengths?

Short Answer

Expert verified

The distance on the screen between the first-order bright fringes for the two wavelengths is 2.53mm.

Step by step solution

01

Formula for the distance of the bright fringe

y=mλRd

02

Determining the distance on the screen between the first-order bright fringes for the two wavelengths

Given: λred=660nm=660*10-9m

λblue=470nm=470*10-9md=0.300mm=0.300*10-3mR=4.0mm=1

Assume that the angles of both lights are small, so the distance can be given as:

y=mλRd

The distance between them can be given as:

y=yred-yblue

Plug the first formula into the last one,

y=mλredRd-mλblueRdy=mRd(λred-λblue)

Plug the given,

y=1.0*4.00.300*10-3(660*10-9-470*10-9)=2.53*10-3m=2.53mm

Thus, the distance on the screen between the first-order bright fringes for the two wavelengths is 2.53mm.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A concave mirror has a radius of curvature of 34.0cm. (a) What is its focal length? (b) If the mirror is immersed in water (refractive index 1.33), what is its focal length?

For the situation shown in Fig. 34.3, is the image distance s′ positive or negative? Is the image real or virtual? Explain your answers

On December 26, 2004, a violent earthquake of magnitude 9.1 occurred off the coast of Sumatra. This quake triggered a huge tsunami (similar to a tidal wave) that killed more than 150,000 people. Scientists observing the wave on the open ocean measured the time between crests to be 1.0 h and the speed of the wave to be 800 km>h. Computer models of the evolution of this enormous wave showed that it bent around the continents and spread to all the oceans of the earth. When the wave reached the gaps between continents, it diffracted between them as through a slit.

(a) What was the wavelength of this tsunami?

(b) The distance between the southern tip of Africa and northern Antarctica is about 4500 km, while the distance between the southern end of Australia and Antarctica is about 3700 km. As an approximation, we can model this wave’s behavior by using Fraunhofer diffraction. Find the smallest angle away from the central maximum for which the waves would cancel after going through each of these continental gaps.

Figure 31.12 (Section 31.2) shows a loudspeaker system. Low-frequency sounds are produced by the woofer, which is a speaker with a large diameter; the tweeter, a speaker with a smaller diameter, produces high-frequency sounds. Use diffraction ideas to explain why the tweeter is more effective for distributing high-frequency sounds uniformly over a room than is the woofer.

Does it make sense to talk about the polarization of a longitudinal wave, such as a sound wave? Why or why not?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free