Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Public Radio station KXPR-FM in Sacramento broadcasts at 88.9 MHz. The radio waves pass between two tall skyscrapers that are 15.0 m apart along their closest walls.

(a) At what horizontal angles, relative to the original direction of the waves, will a distant antenna not receive any signal from this station?

(b) If the maximum intensity is 3.50 W>m2 at the antenna, what is the intensity at _5.00_ from the center of the central maximum at the distant antenna?

Short Answer

Expert verified

a) ±13.0,±27.7,±42.4,±64.1

b)2.08W/m22.08W/m2

Step by step solution

01

 Given.

f=88.9MHz=88.9×106Hz,a=15.0m,c=3.0×108m/s,I0=3.50W/m2,θ=±5.00

02

Ray diagram.

This is a view from above which means that the wave lines are horizontal, as the author mentioned.

03

Concept.

This problem is similar to the one-slit kind of problem whereas the distance between the two skyscrapers is the width of the whole a.

First of all, we need to find the wavelength which is given by

v=λf

In this case, v = c so

c=λf

Hence,

λ=cf (1)

We know that the angle of the minimum fringe in the one-slit experiments is given by

sinθm=mλα

Whereasm=±1,±2,±3,...

Substitute from (1)

sinθm=mλaf

Solving forθm

θm=sin-1mλaf

Now we can easily find the horizontal angles in which horizontal angles will a distant antenna will receive no signal from this station by substituting the values of m into the last equation. Thus, we will substitute the given and m's values.

04

Calculation.

When m=1,

θ1=sin-11×3.0×10815.0×88.9×106θ1=±13.0

When m=2,

θ2=sin-12×3.0×10815.0×88.9×106θ2=±27.7

When m=3,

θ3=sin-13×3.0×10815.0×88.9×106θ3=±42.4

When m=4,

θ4=sin-14×3.0×10815.0×88.9×106θ4=±64.1

When m=5,

θ5=sin-15×3.0×10815.0×88.9×106

Since the term of 2×3.0×10815.0×88.9×106is greater than one, so no angle available 2x3.0 x 105 here and this means that the last angle is for m=4.

05

 Step 5: Calculating intensity.

We know that the intensity is given by

I=I0sinβ2β22

We also know that

β=2πasinθλ

Substitute from (1)

β=2πafsinθc

Substitute into the intensity formula above, noting that 2 cancels

I=I0sinπafsinθc2πafsinθc2

Substitute the given

I=3.50×sinπ×15.0×88.9×106×sin5.003.0×108π×15.0×88.9×106×sin5.003.0×1082

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The two sourcesS1andS2shown in Fig. 35.3 emit waves of the same wavelength λand are in phase with each other. Suppose S1is a weaker source, so that the waves emitted by S1have half the amplitude of the waves emitted by S2. How would this affect the positions of the antipodallines and nodal lines? Would there be total reinforcement at points on the antipodal curves? Would there be total cancellation at points on the nodal curves? Explain your answers.

Ordinary photographic film reverses black and white, in the sense that the most brightly illuminated areas become blackest upon development (hence the term negative). Suppose a hologram negative is viewed directly, without making a positive transparency. How will the resulting images differ from those obtained with the positive? Explain.

Light of wavelength λand frequency v passes through a single slit of width a. The diffraction pattern is observed on a screen a distance x from the slit. Which of the following will decrease the width of the central maximum? (a) Decrease the slit width; (b) decrease the frequency v of the light; (c) decrease the wavelength λof the light; (d) decrease the distance of the screen from the slit. In each case justify your answer.

34.17 A speck of dirt is embedded 3.50 cm below the surface of a sheet of ice (n=1.309). What is its apparent depth when viewed at normal incidence?

Would the headlights of a distant car form a two-source interference pattern? If so, how might it be observed? If not, why not?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free