Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Consider electromagnetic waves propagating in air. (a) Determine the frequency of a wave with a wavelength of (i) 5.0 km, (ii) 5.0 mm, (iii) 5.0 nm , (b) What is the wavelength (in meters and nanometers) of (i) gamma rays of frequency6.50×1021Hz and (ii) an AM station radio wave of frequency ?

Short Answer

Expert verified

a) The frequency of a wave with a wavelength of

i. Forλ=5.0Km is 6×104Hz.

ii. Forλ=5.0μm is 6×1013Hz.

iii. Forλ=5.0nm is 6×1016Hz.

b) The wavelength of

i. For gamma rays of frequency 6.50×1021Hzis 4.62×10-14m.

ii. For an AM station radio wave of frequency 590 KHz is 508 m

Step by step solution

01

Step 1: Define frequency and write formulas.

The number of waves that moves a fixed point in unit time is known as frequency.

f=1T

Where,T =Time period in

The frequency, wavelength, and speed of light of any wave are related by the wavelength-frequency relationship.

The wavelength-frequency relationship is:

c=λff=cλ

Where,c is the speed of light which is equal to 3×108m/s,λ is the wavelength andf is the frequency.

The wavelength is inversely proportional to the frequency.

λ=cfor vf

Where, v is velocity of wave in m/s.

02

Determine the frequency of wave.

The wavelength-frequency relationship is:

c=λff=cλ

Forrole="math" localid="1664348819222" λ=5.0Km

f=3×1085×103=6×104Hz

Forλ=5.0μm

f=3×1085×10-6=6×1013Hz

Forλ=5.0nm

f=3×1085×10-9=6×1016Hz

Hence, frequency of a wave with a wavelength of

i . Forλ=5.0Km is 6×104Hz.

ii . Forλ=5.0μm is 6×1013Hz.

iii . Forλ=5.0nm is 6×1016Hz.

03

Determine the wavelength of wave.

The wavelength is inversely proportional to the frequency.

λ=cf

For gamma rays of frequency 6.50×1021Hz:

λ=3×1086.50×1021=4.62×10-14m

For AM station radio wave of frequency 590 KHz:

λ=3×108590×103=508m

Hence, wavelength of

i. For gamma rays of frequency 6.50×1021Hzis 4.62×10-14m.

ii. For an AM station radio wave of frequency 590 KHz is 508 m

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Cyclotrons are widely used in nuclear medicine for producing short-lived radioactive isotopes. These cyclotrons typically accelerate H-(the hydride ion, which has one proton and two electrons) to an energy of 5MeVto20MeV.This ion has a mass very close to that of a proton because the electron mass is negligible about 12000of the proton’s mass. A typical magnetic field in such cyclotrons is 1.9T..(a) What is the speed of a 5.0-MeVH-? (b) If the H-has energy 5.0MeVandB=1.9T what is the radius of this ion’s circulator orbit?

A particle with mass1.81×10-3kgand a charge of has1.22×10-8C, at a given instant, a velocityV=(3.00×104m/s).What are the magnitude and direction of the particle’s acceleration produced by a uniform magnetic fieldB=(1.63T)i+(0.980T)j^?

An electrical conductor designed to carry large currents has a circular cross section 2.50 mm in diameter and is 14.0 m long. The resistance between its ends is 0.104Ω. (a) What is the resistivity of the material? (b) If the electric-field magnitude in the conductor is 1.28 V/m, what is the total current? (c) If the material has 8.5×1028free electrons per cubic meter, find the average drift speed under the conditions of part (b).

A circular area with a radius of6.50cmlies in the xy-plane. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic fieldlocalid="1655727900569" B=0.230T(a) in the direction of +z direction; (b) at an angle of53.1°from the direction; (c) in the direction?

The current in a wire varies with time according to the relationship

I=55A-(0.65As2)t2. (a) How many coulombs of charge pass a cross section of the wire in

the time interval between t=0and role="math" localid="1655721302619" t=8.0s? (b) What constant current would transport the

same charge in the same time interval?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free