Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A group of particles is travelling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.50 km/s in the +x direction experience a force of 2.25×10-16Nin the +y direction, and an electron moving at 4.75 km/s in the -z direction experience a force of 8.50×10-16Nin the +y direction (a) what are the magnitude and direction of the magnetic field? (b) what are the magnitude and direction of the magnetic force on an electron moving in the -y direction at 3.20 km/s.

Short Answer

Expert verified

(a) The magnitude of the magnetic field is 1.46T and the direction of the magnetic field is 40°.

(b) The magnitude of the magnetic force is7.47×1016N and the direction of the magnetic force is 50°.

Step by step solution

01

Definition of magnetic field

The term magnetic field is defined as the area around the magnet which behave like a magnet.

02

Determine magnitude and direction of the magnetic field

The given quantities arevd=(1.50km/s)i^,Fp=2.25×1016Nj^,ve=(4.75km/s)k^,Fe=8.85×1016Nj^ proton with velocity and force experienced and electron with velocity and force experienced. Now the force with charge q, velocity v and magnetic fieldB on a particle is given

F=qv×BFxi^+Fyj^+Fzk^=i^j^k^vxvyvzBxByBz=qvyBzvzByi^+qvzBxvxBzj^+qvxByvyBxk^

For positive charged particles vy=0,vz=0,Fx=0,Fz=0

So the force isrole="math" localid="1668320289486" Fe=eveBx andBx=Feeve now put all given values

Bz=2.25×1016N1.60×1019C(1500m/s)Bz=0.9375T

And for the negative charged particles than the force is further now put all the values than

Bx=8.50×1018N1.60×1019C(4750m/s)Bx=1.118T

Now calculate magnitude and direction of magnetic

B=Bx2+Bz2B=(1.118T)2+(0.9375T)2B=1.46Ttan(θ)=BzBxtan(θ)=0.9375T1.118Ttan(θ)=0.8386θ=tan1(0.8386)θ=40.0

Hence the direction and magnitude of the magnetic field are40.0° and 1.46T.

03

Determine the magnitude and direction of magnetic force

The velocity negative charged particle isve-3.20km/sj^ and the force isF=qv×B now put all the calculated and given values.

F=qV×BF=(e)(3.2km/s)(j^)×Bxi^+Bzk^F=e3.2×103m/sBx(k^)+Bzi^F=1.60×1019C3.2×103m/s[1.118T(k^)0.9375T(i^)]F=4.80×1018Ni^+5.724×1018Nk^Fx=4.80×1016N,Fy=5.724×1016N

Now calculate magnitude and direction of the magnetic force

F=Fx2+Fy2F=4.80×1016N2+5.724×1016N2F=7.47×1016Ntan(θ)=FzFxtan(θ)=5.724×1016N4.80×1016Ntan(θ)=1.1925θ=tan1(1.1925)θ=50.0

Hence, the direction and magnitude of the magnetic force is50.0° and 747x10-16N.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit shown in Fig. E26.47 each capacitor initially has a charge of magnitude 3.50 nC on its plates. After the switch S is closed, what will be the current in the circuit at the instant that the capacitors have lost 80.0% of their initial stored energy?

Question: A conducting sphere is placed between two charged parallel plates such as those shown in Figure. Does the electric field inside the sphere depend on precisely where between the plates the sphere is placed? What about the electric potential inside the sphere? Do the answers to these questions depend on whether or not there is a net charge on the sphere? Explain your reasoning.

Question: A high voltage dc power line falls on a car, so the entire metal body of the car is at a potential of with respect to the ground. What happens to the occupants (a) when they are sitting in the car and (b) when they step out of the car? Explain your reasoning.

Light Bulbs in Series and in Parallel. Two light bulbs have constant resistances of 400Ωand 800Ω. If the two light bulbs are connected in series across a 120Vline, find (a) the current through each bulb; (b) the power dissipated in each bulb; (c) the total power dissipated in both bulbs. The two light bulbs are now connected in parallel across the120Vline. Find (d) the current through each bulb; (e) the power dissipated in each bulb; (f) the total power dissipated in both bulbs. (g) In each situation, which of the two bulbs glows the brightest? (h) In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined?

The magnetic force on a moving charged particle is always perpendicular to the magnetic fieldB. Is the trajectory of a moving charged particle always perpendicular to the magnetic field lines? Explain your reasoning.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free