Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Two small aluminum spheres, each having mass 0.0250 kg , are separated by 80.0 cm . (a) How many electrons does each sphere contain? (The atomic mass of aluminum is 26.982 g/mol, and its atomic number is 13.) (b) How many electrons would have to be removed from one sphere and added to the other to cause an attractive force between the spheres of magnitude 1.00×104N(roughly 1 ton)? Assume that the spheres may be treated as point charges. (c) What fraction of all the electrons in each sphere does this represent?

Short Answer

Expert verified
  1. The number of electrons on the sphere is 7.25×1024electrons.
  2. The number electrons to be removed from one sphere and added to the other is localid="1668319958837" 5.27×10155.27×1015electrons.
  3. The fraction of electrons represented in each sphere is 7.27×1010.

Step by step solution

01

Step 1: Concept of Coulomb’s Law

According to the Coulomb’s law, the force between two charges spaced at a distance is directly proportional to the product of the magnitude of the charges and inversely proportional to the square of the distance between them.

Mathematically,

F=k|q1q2|r2 ….. (1)

Here F, is the force, q1and q2are the charges, k is the Coulomb’s charge, and r is the distance between two charges.

02

(a) Determination of the number of electrons on the sphere.

Consider the given data as below.

Mass, m = 0.0250 kg

The atomic mass, M = 26.982 g/mol = 0.026982 kg/mol

Avogadro number,NA=6.022×1023mol1

A single Aluminium atom has 13 electrons. So the required quantity is the total number of Al atom on the sphere at first using the sphere mass and mass of single Al atom.

Thus, the number of electrons is equal to the number of proton on the sphere surface.

localid="1668319967001" ne=np=(13)NAmM=(13)6.022×1023mol10.0250kg0.026982kg/mol=7.25×1024electrons

03

(b) Determination of the number electrons to be removed from one sphere and added to the other.

Coulomb force of attraction between the opposite charges is given as,

F=kq2r2

Consider the given data as below.

The force, F=1.00×104N

The Coulomb’s constant,k=9×109Nm2/C2

The distance between charges, r = 80 cm = 0.8 cm

Rewrite equation (1) as below.

localid="1668319977179" F=ke2r2|e|=Fr2k

Substitute known values in the above equation, and you have

|e|=1.00×104N(0.800m)29×109Nm2/C2=8.43×104C

Thus, the number of electrons removed from one sphere and added to the other is

localid="1668319982850" ne=eq=8.43×104C1.6×1019C=5.27×1015electrons.

Hence, the number electrons to be removed from one sphere and added to the other is5.27×1015electronslocalid="1668319985767" 5.27×1015electrons

04

(c) Determination of the fraction of electrons represented in each sphere.

From part (a) and (b),

ne=7.25×1024electronsne=5.27×1015electrons

Thus, the required fraction is,

nene=5.27×10157.25×1024=7.27×1010

Hence, The fraction of electrons represented in each sphere is 7.27×1010.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

An open plastic soda bottle with an opening diameter of 2.5cmis placed on a table. A uniform 1.75-Tmagnetic field directed upward and oriented25° from the vertical encompasses the bottle. What is the total magnetic flux through the plastic of the soda bottle?

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

Cyclotrons are widely used in nuclear medicine for producing short-lived radioactive isotopes. These cyclotrons typically accelerate H-(the hydride ion, which has one proton and two electrons) to an energy of 5MeVto20MeV.This ion has a mass very close to that of a proton because the electron mass is negligible about 12000of the proton’s mass. A typical magnetic field in such cyclotrons is 1.9T..(a) What is the speed of a 5.0-MeVH-? (b) If the H-has energy 5.0MeVandB=1.9T what is the radius of this ion’s circulator orbit?

The potential difference across the terminals of a battery is 8.40 V when there is a current of 1.50 A in the battery from the negative to the positive terminal. When the current is 3.50 A in the reverse direction, the potential difference becomes10.20 V . (a) What is the internal resistance of the battery? (b) What is the emf of the battery?

In the circuit shown in Fig. E26.47 each capacitor initially has a charge of magnitude 3.50 nC on its plates. After the switch S is closed, what will be the current in the circuit at the instant that the capacitors have lost 80.0% of their initial stored energy?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free