Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

An electromagnetic wave of wavelength 435 nm is traveling in vacuum in the -z- direction. The electric field has amplitude2.70×10-3V/mand is parallel to the x-axis. What are (a) the frequency and (b) the magnetic-field amplitude? (c) Write the vector equations forE(z,t) and B(z,t).

Short Answer

Expert verified

a) The frequency of electromagnetic wave is 6.89×1014Hz.

b) The amplitude of magnetic field of electromagnetic wave is 9×10-12T.

c) The vector equation forE(z,t)=i[2.70×10-3V/mcos(1.44×107m)z-(4.3×1015rad/s)t] andB(z,t)=-j[9×10-12Tcos(1.44×107m)z-(4.3×1015rad/s)t] .

Step by step solution

01

Step 1:Define frequency and write formulas.

The number of waves that moves a fixed point in unit time is known as frequency.

f=1T

Where,T =Time period in s.

The frequency, wavelength, and speed of light of any wave are related by the wavelength-frequency relationship.

The wavelength-frequency relationship is:

c=λff=cλ

Where,c is the speed of light which is equal to 3×108m/s,λ is the wavelength andf is the frequency.

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Emax=2lε0cBmax=Emaxc

Where,ε0=8.85×10-12C2/Nm2 and c is the speed of light that is equal to 3.0×108m/s.

The equations of sinusoidal electromagnetic wave for electric and magnetic field are:

E=Emaxjcoskx-ωtB=Bmaxkcoskx-ωt

02

Determine the frequency of wave.

Given that,λ=435×10-9m

The wavelength-frequency relationship is

c=λff=cλ

Substitute the values of variables

f=3×108435×10-9=6.89×1014Hz

Hence, the frequency of a sinusoidal electromagnetic wave is 6.94×1014Hz.

03

Determine the amplitude of magnetic field.

Given that,Emax=2.70×10-3V/m

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Bmax=Emaxc

Substitute the values of variables

Bmax=2.70×103V/m3×108=9×10-12T

Hence, the amplitude of magnetic field of electromagnetic wave is 9×10-12T.

04

Determine the sinusoidal electromagnetic wave.

The angular frequency of wave is

ω=2πf=2π6.89×1014=4.3×1015rad/s

And the wavenumber of wave is

k=2πλ=2π435×10-9=1.44×107rad/m

Substitute the variable in equations of sinusoidal electromagnetic wave for electric and magnetic field are:

E=Emax=coskx-ωtE=2.70×10-3V/mcos1.44×107mz-4.3×1015rad/stB=Bmaxcoskx-ωtB=9×10-12Tcos1.44×107rad/mz-4.3×1015rad/st

Hence, the vector equation forEz,t=i2.70×10-3V/mcos1.44×107mz-4.3×1015rad/st and Bz,t=-j9×10-12Tcos1.44×107mz-4.3×1015rad/st.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The tightly wound toroidal solenoid is one of the few configurations for which it is easy to calculate self-inductance. What features of the toroidal solenoid give it this simplicity?

In the circuit shown in Fig. E26.41, both capacitors are initially charged to 45.0 V. (a) How long after closing the switch S will the potential across each capacitor be reduced to 10.0 V, and (b) what will be the current at that time?

BIO The average bulk resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 5.0Ω·m. The conducting path between the hands can be represented approximately as a cylinder 1.6 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible bysoaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? (b) What potential difference between thehands is needed for a lethal shock current of 100 mA ? (Note that your result shows that small potential differences produce dangerous currents when the skin is damp.) (c) With the current in part (b),what power is dissipated in the body?

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

The text states that good thermal conductors are also good electrical conductors. If so, why don’t the cords used to connect toasters, irons, and similar heat-producing appliances get hot by conduction of heat from the heating element?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free