Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Q) A small, stationary sphere carries a net charge Q. You perform the following experiment to measure Q: From a large distance you fire a small particle with mass m = 4.00 x 10-4 kg and charge q = 5.00 x 10-8 C directly at the center of the sphere. The apparatus you are using measures the particle’s speed v as a function of the distance x from the sphere. The sphere’s mass is much greater than the mass of the projectile particle, so you assume that the sphere remains at rest. All of the measured values of x are much larger than the radius of either object, so you treat both objects as point particles. You plot your data on a graph of v2 versus (1/x) (Fig. P23.80). The straight line v2 = 400 m2/s2 – [15.75 m3/s2)/x] gives a good fit to the data points. (a) Explain why the graph is a straight line. (b) What is the initial speed v0 of the particle when it is very far from the sphere? (c) What is Q? (d) How close does the particle get to the sphere? Assume that this distance is much larger than the radii of the particle and sphere, so continue to treat them as point particles and to assume that the sphere remains at rest.

Short Answer

Expert verified

(a) The square of the final speed vf2is directly proportional to 1/r. So, the graph is a straight line with slope -12πεq1q2m.

(b) The initial speed vi of the particle when it is very far from the sphere is 20 m/s.

(c) The value of Q is7.008×10-6C

(d) The particle is closest to the sphere at 0.039 m.

Step by step solution

01

Step 1:

According to conservation law of energy:

ΔKE-ΔU=0Kf-Ki=Ui-Uf

Potential energy is

U=qV=14πε°q1q2r

Substitute the values to get:

role="math" localid="1664871622974" 12mvi2-12mv2f=14πε°q1q2r-0vi2-v2f=14πε°q1q2rm=vi2-v2f=12πε°q1q2rm

The square of the final speed v2fis directly proportional to 1r . So, the graph is a straight line with slope 12πε°q1q2rm.

02

Step 2:

Since the particle is very far from the sphere, then the distance between them is∞. Substitute in the previous calculation:

vi2=v2f-12πε°q1q2rm=v2f-12πε°q1q2rm=v2fvf=v2f=400m2/s=20m/s

The initial speed vi of the particle when it is very far from the sphere is 20 m/s.

03

Step 3:

Substitute 15.75 m3/s2for the slope-12πε°Qqm

-12πε°Qqm=-15.75m3/s2Q=-m(-15.75m3/s2)q=4.00×10415.75m3/s229.00×109Nm2/C25.00×10-9C=7.008×10-6C

The value of Q is7.008×10-6C

04

Step 4:

The particle is closest to sphere when vf=0

Substitute -12πε°Qqm=-15.75m3/s2to get x:

vf=20m/s

vf2=v2i-12πε°q1q2xm

role="math" localid="1664873076802" 0=400m2/s2-15.75m3/s2xx=15.75m3/s2400m2/s2=3.94×10-2m

The particle is closest to the sphere at 0.039 m.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

Batteries are always labeled with their emf; for instances an AA flashlight battery is labelled “ 1.5 V ”. Would it also be appropriate to put a label on batteries starting how much current they provide? Why or why not?

A 5.00-A current runs through a 12-gauge copper wire (diameter

2.05 mm) and through a light bulb. Copper has8.5×108free electrons per

cubic meter. (a) How many electrons pass through the light bulb each

second? (b) What is the current density in the wire? (c) At what speed does

a typical electron pass by any given point in the wire? (d) If you were to use

wire of twice the diameter, which of the above answers would change?

Would they increase or decrease?

Consider the circuit of Fig. E25.30. (a)What is the total rate at which electrical energy is dissipated in the 5.0-Ω and 9.0-Ω resistors? (b) What is the power output of the 16.0-V battery? (c) At what rate is electrical energy being converted to other forms in the 8.0-V battery? (d) Show that the power output of the 16.0-V battery equals the overall rate of consumption of electrical energy in the rest of the circuit.

Fig. E25.30.

BIO The average bulk resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 5.0Ω·m. The conducting path between the hands can be represented approximately as a cylinder 1.6 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible bysoaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? (b) What potential difference between thehands is needed for a lethal shock current of 100 mA ? (Note that your result shows that small potential differences produce dangerous currents when the skin is damp.) (c) With the current in part (b),what power is dissipated in the body?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free