Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Two small spheres with mass m = 15.0 g are hung by silk threads of length L = 1.20 m from a common point (Fig. P21.62). When the spheres are given equal quantities of negative charge, so that q1 = q2 = q, each thread hangs at u = 25.0° from the vertical. (a) Draw a diagram showing the forces on each sphere. Treat the spheres as point charges. (b) Find the magnitude of q. (c) Both threads are now shortened to length L = 0.600 m, while the charges q1 and q2 remain unchanged. What new angle will each thread make with the vertical? (Hint: This part of the problem can be solved numerically by using trial values for 𝛉 and adjusting the values of 𝛉 until a self-consistent answer is obtained.)

Short Answer

Expert verified

(a)


(b) The magnitude of q is 2.8×10-6C

(c) If threads are now shortened to length L = 0.600 m, while the charges q1 and q2 remain unchanged, the new angle each thread will make with the vertical is 39.5°.

Step by step solution

01

Forces on each ball

The diagram shows forces on each ball

02

Equilibrium condition

The system is in equilibrium so the net force in each direction is zero

Fx=0

Also, in y-direction the net force is zero

Tcosθ=mg

From the above equations get

F=mgtanθ

The repulsive force F is given by

F=kq22d2=kq22Lsinθ2

03

Substitution

From step 2, we get

q=2Lsinθ2mgtanθK=2×1.2sin2520.0159.8tan259×109=2.8×10-6C

Therefore, the magnitude of q is 2.8×10-6C

04

Direction

From step 2, we get

sinθ2tanθ=q2k4L2mg=0.33

θ=39.5°will satisfy the relation by trial method (adjusting the value ofθ)

sin39.52tan39.50.333Therefore, if threads are now shortened to length L = 0.600 m, while the charges q1 and q2 remain unchanged, the new angle each thread will make with the vertical is 39.5°.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, Ԑ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

You want to produce three 1.00-mm-diameter cylindrical wires,

each with a resistance of 1.00 Ω at room temperature. One wire is gold, one

is copper, and one is aluminum. Refer to Table 25.1 for the resistivity

values. (a) What will be the length of each wire? (b) Gold has a density of1.93×10-4kgm3.

What will be the mass of the gold wire? If you consider the current price of gold, is

this wire very expensive?

A 1.50-mcylindrical rod of diameter 0.500cmis connected to

a power supply that maintains a constant potential difference of 15.0Vacross

its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that

at room temperature (20.0C)the ammeter reads 18.5Awhile at 92.0Cit

reads 17.2A. You can ignore any thermal expansion of the rod. Find (a) the

resistivity at and (b) the temperature coefficient of resistivity at for the material of the rod.

Which of the graphs in Fig. Q25.12 best illustrates the current I in a real resistor as a function of the potential difference V across it? Explain.

A 140-g ball containing excess electrons is dropped into a 110-m vertical shaft. At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has magnitude 0.300 T and direction from east to west. If air resistance is negligibly small, find the magnitude ond direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free