Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Consider the circuit shown in Fig. P30.63.Let E = 36.0 V, R0 = 50.0 Ω, R = 150 Ω, and L = 4.00 H.
(a) Switch S1 is closed and switch S2 is left open. Just after S1 is closed, what are the current i0 through R0 and the potential differences vac and vcb ? (b) After S1 has been closed a long time (S2 is still open) so that the current has reached its final, steady value, what are i0 , Vac , and Vcb ? (c) Find the expressions for i0 , Vac , and Vcb as functions of the time t since S1 was closed. Your results should agree with part (a) when t = 0 and with part (b) whent. Graph i0 , Vac ,and Vcb versus time.

Short Answer

Expert verified
  1. The voltmeters readVab=0,Vbc=36V and the current isi0=0
  2. The voltmeters readVab=9,Vbc=27V and the current is i0=0.18A.
  3. The current isi0=0.180A(1-e-t0.02s)

Step by step solution

01

Important Concepts and Formula

Ohm’s law states that the voltage across a conductor is directly proportional to the current flowing through it, provided all physical conditions and temperatures remain constant

V = IR

According to Kirchhoff’s Lawthe sum of the voltages around the closed loop is equal to null.

V=0

02

Voltage Drop when switch is just closed

When the switch is just closed the initial current is zero i.ei0=0A and in this case the voltage across ab will be zero Vab=0.

And as no voltage drop occurs therefore the voltage across bc is the same of the emf of the batteryVbc=36V

Hence the voltmeters readVab=0,Vbc=36V and the current is i0=0.

03

Voltage Drop in steady state

After a long time of closing of the switch, the voltage across the inductor is zero, so use the ohm’s law to geti0.

i0=εReqi0=36V(150Ω+30Ω)i0=0.18A

Now use this value to get the voltage acrossVab andVbc by

Vab=i0R0=(0.18A)(50Ω)=9V

And

Vbc=i0R=(0.18A)(150Ω)=27V

Hence The voltmeters readVab=9,Vbc=27V and the current is i0=0.18A.

04

Using Kirchhoff’s Law

Use Kirchhoff’s rule in the bottom loop and get the equation

εVacVcb=0εi0R0i0RLdidt=0

Rearranging

Ldidt=εi0R0+Rdii+εR0+R=R0+RLdt

Integrate both sides

lni+εR0+RεR0+R=R0+RLdt

Take exponent on both sides

i+εR0+RεR0+R=eR0+RLdt

Rearrange to get

i0=εR0+R1eR0+RLt

Plug in the valuesR,R0,Landε of to get

i0=0.180A1et0.02s

Hence the current isi0=0.180A1et0.02s

05

Plot Graphs

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A resistor with resistance Ris connected to a battery that has emf 12.0 V and internal resistance r=0.40Ω. For what two values of R will the power dissipated in the resistor be 80.0 W ?

Each of the lettered points at the corners of the cube in Fig. Q27.12 represents a positive charge qmoving with a velocity of magnitude vin the direction indicated. The region in the figure is in a uniform magnetic field , parallel to the x-axis and directed toward the right. Which charges experience a force due to B? What is the direction of the force on each charge?

Two coils are wound around the same cylindrical form. When the current in the first coil is decreasing at a rate of , the induced emf in the second coil has magnitude 1.65×10-3V. (a) What is the mutual inductance of the pair of coils? (b) If the second coil has 25 turns, what is the flux through each turn when the current in the first coil equals 1.20A? (c) If the current in the second coil increases at a rate of 0.360A/s, what is the magnitude of the induced emf in the first coil?

An 18-gauge copper wire (diameter 1.02 mm) carries a current

with a current density of 3.2×106Am2. The density of free electrons for

copper is8.5×1028electrons per cubic meter. Calculate (a) the current in

the wire and (b) the drift velocity of electrons in the wire.

When a resistor with resistance Ris connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each battery has negligible internal resistance.) (a) What power does the resistor consume if it is connected to a 12.6-V car battery? Assume that Rremains constant when the power consumption changes. (b) The resistor is connected to a battery and consumes 5.00 W. What is the voltage of this battery?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free