Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

(a) Find the current through the battery and each resistor in the circuit shown in Fig. P26.62. (b) What is the equivalent resistance of the resistor network?

Short Answer

Expert verified

(a) I=10.0AI2=2.0AI1=5.34A


(b) The equivalent resistance is 1.40Ω.

Step by step solution

01

Concept Introduction

Kirchoff’s law state that at any junction the algebraic sum of all currents should be always equal to zero.

The voltage around a loop equals the sum of every voltage drop in the same loop for any closed network and equals zero

02

About circuits and their equations.

Consider the following circuit, where

We need to find the current through each one of the resistors and in the battery(by using the junction rule we will find the current). Apply the loop rule to the left loop(clockwise) we get

ε-2IR1+3I2R1=0orε-I1(R1+R2)+I2R2=0

Apply the loop rule to the right upper loop(clockwise), and we get,

I1R1-(I-I1)R2+I2R2=0I1(R1+R2)-IR2+I2R1=0

And to the right bottom loop( also clockwise), we get,

-I2R1-(I-I1+I2)R1+(I1-I2)R2=0I1(R1+R2)-IR1+I2(2R1+R2)=0

To simplify the problem, we will use the substitution R2=2R1, and we get

ε3I1R1+I2R1=03l1R12R1+I2R1=03l1R1R1+4I2R2=0

We solve this equation for I,I2,andI1the first we subtract the third equation in (4) from the second equation to eliminate

-IR1+5I2R1=0I=5I2

03

Calculations 

And the second equation in (4) to the first one, so we get,

ε-2IR1+3I2R1=0

Substitute from (5)

ε-10I2R1+3I2R1=0

Now, we will have,

l2=£7R1

Substitution of the given data, we get,

I2=ε7R1=14.0V7×1.0Ω=2.0A

Substitute into (5) we get,

I=5l2=5×(2.00A)=10.0A

Which is the current through the battery, substitute into the first equation into (4), so we get,

ε3I1R1+I2R1=0I1=14.0V3×1.0Ω+2.0A31=ε3R1+I23I1=5.34A

Thus,

I=10.0AI2=2.0AI1=5.34A

using these currents you get any current in the circuit as shown in the figure.

(b) The equivalent resistance equals the potential difference across the resistor network, divided by the current through the network which is I so,

Req=ε1=14.0V10.0A=1.40Ω

Hence the equivalent resistance is 1.40Ω

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

An electron moves at 1.40×106m/sthrough a regionin which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.40×10-2T. (a) What are the largest and smallest possible magnitudes of the acceleration of the electron due to the magnetic field? (b) If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part (a), what is the angle
between the electron velocity and the magnetic field?

Current passes through a solution of sodium chloride. In

1.00s,2.68×1016Na+ions arrive at the negative electrode and3.92×1016CI-

ions arrive at the positive electrode. (a) What is the current passing between

the electrodes? (b) What is the direction of the current?

A 1.50-mcylindrical rod of diameter 0.500cmis connected to

a power supply that maintains a constant potential difference of 15.0Vacross

its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that

at room temperature (20.0C)the ammeter reads 18.5Awhile at 92.0Cit

reads 17.2A. You can ignore any thermal expansion of the rod. Find (a) the

resistivity at and (b) the temperature coefficient of resistivity at for the material of the rod.

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

Electric eels generate electric pulses along their skin that can be used to stun an enemy when they come into contact with it. Tests have shown that these pulses can be up to 500V and produce currents of 80mA(or even larger). A typical pulse lasts for 10ms. What power and how much energy are delivered to the unfortunate enemy with a single pulse, assuming a steady current?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free