Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A -4.80@mC charge is moving at a constant speed of 6.80 * 105 m>s in the +x-direction relative to a reference frame. At the instant when the point charge is at the origin, what is the magnetic-field vector it produces at the following points:

(a) x= 0.500 m, y= 0, z= 0;

(b) x= 0, y= 0.500 m, z= 0;

(c) x= 0.500 m, y= 0.500 m, z= 0;

(d) x= 0, y= 0, z= 0.500 m?

Short Answer

Expert verified

a)B=0b)B=-1.31×10-6Tk^c)B=-4.62×10-7Tk^d)B=1.31×10-6Tk^

Step by step solution

01

Solve part (a) of the problem.

Consider a charge (q=-4.80) which is moving at a constant speed ofv=6.80×105m/s in the +x direction relative to a reference frame. The magnetic field produced by the moving charge is given by,

B=μo4πqv×r^r2 (1)

We need to find the magnetic field vector that produces at the point = 0.500 m, y =0, z = 0 at the instant when the point charge is at the origin. In this ca have v=vi^,r=ri^so,

v×r=0

thus,

B=0

02

Solve part (b) of the problem.

Now we need to find the magnetic field vector that produces at the point z = 0,y = 0.500 m, and z =0 at the instant when the point charge is at the origin. In this v=vi^,r=rj^so,

v×r=vk^

where r=x2+y2+z2=y=0.500Substitute into (1) we get,

B=μ04πqvr2k^=1.0×107Ns2/C24.80×106C6.80×105m/s(0.500m)2k^=1.31×106Tk^B=1.31×106Tk^

03

Solve part (c) of the problem.

Now we need to find the magnetic field vector that produces at the point z= 0.500 m, y = 0.500 m, and z = 0 at the instant when the point charge is at the origin. In this case, we have v=vi^,r=(0.500)(i^+j^)so,

role="math" localid="1668229000516" v×r=(0.500)vk^

where m r=x2+y2+z2=x2+y2=0.7071mSubstitute into (1) we get

B=μ04πq(0.500)vr3k^=1.0×107Ns2C24.80×106C(0.500)6.80×105m/s(0.500m)3k^=4.62×107Tk^B=4.62×107Tk^

04

Solve part (d) of the problem.

Finally, we need to find the magnetic field vector that produces at the point r = 0, y =0, z =0.500 m at the instant when the point charge is at the origin. In this case, we have v=vi^,r=rk^ so,

v×r=vk^

thus,

B=μ04πq(0.500)vr2k^=1.0×107Ns2/C24.80×106C6.80×105m/s(0.500m)2k^=1.31×106Tk^B=1.31×106Tk^

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

We have seen that a coulomb is an enormous amount of charge; it is virtually impossible to place a charge of 1 C on an object. Yet, a current of 10A,10C/sis quite reasonable. Explain this apparent discrepancy.

BIO Transmission of Nerve Impulses. Nerve cells transmit electric

signals through their long tubular axons. These signals propagate due to a

sudden rush of Na+ions, each with charge +e, into the axon. Measurements

have revealed that typically about 5.6×1011Na+ions enter each meter of the

axon during a time of . What is the current during this inflow of charge

in a meter of axon?

Electrons in an electric circuit pass through a resistor. The wire on either side of the resistor has the same diameter.(a) How does the drift speed of the electrons before entering the resistor compare to the speed after leaving the resistor? (b) How does the potential energy for an electron before entering the resistor compare to the potential energy after leaving the resistor? Explain your reasoning.

When switch Sin Fig. E25.29 is open, the voltmeter V reads 3.08 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 2.97 V, and the ammeter A reads 1.65 A. Find the emf, the internal resistance of the battery, and the circuit resistance R. Assume that the two meters are ideal, so they don’t affect the circuit.

Fig. E25.29.

(a) What is the potential difference Vadin the circuit of Fig. P25.62? (b) What is the terminal voltage of the 4.00-Vbattery? (c) A battery with emf and internal resistance 0.50Ωis inserted in the circuit at d, with its negative terminal connected to the negative terminal of the 8.00-Vbattery. What is the difference of potential Vbcbetween the terminals of the 4.00-Vbattery now?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free