Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A resistor with resistance Ris connected to a battery that has emf 12.0 V and internal resistance r=0.40Ω. For what two values of R will the power dissipated in the resistor be 80.0 W ?

Short Answer

Expert verified

The two values of Rare 0.2Ωand 0.8Ω.

Step by step solution

01

Define the ohm’s law, resistance (R) and power (P).

Consider the formula for the Ohm’s law.

V=IR

Here, Iis current in ampere A,R is resistance in ohms role="math" localid="1655724796140" Ωand Vis the potential difference volt V.

Consider the power role="math" localid="1655724850722" (P)is the product of potential difference(V) and the current(I) and is given as follows:

P=I2R

Consider the current if the emf is ε, the internal resistance is r and the load resistance is Ris as follow:

I=εR+r

02

Determine the two resistances.

Consider the given, emf, internal resistance and the power consumed.

ε=12.0Vr=40ΩP=80.0W

Derive the equation to determine the resistance.

P=I2RP=εR+r2RP=ε2RR2+2Rr+r2R2=2Rr-ε2RP+r2=0

Substitute the values of P,randεin the equation.

R2+2R0.4-122R80+0.42=0R2-R+0.16=0R2-0.2R-0.8R+0.16=0R-0.2R-0.8=0

Solve further as,

R=0.2ΩR=0.8Ω

Hence, the two values of Rare 0.2Ωand 0.8Ωwill dissipated the power of 80.0 W .

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A 5.00-A current runs through a 12-gauge copper wire (diameter

2.05 mm) and through a light bulb. Copper has8.5×108free electrons per

cubic meter. (a) How many electrons pass through the light bulb each

second? (b) What is the current density in the wire? (c) At what speed does

a typical electron pass by any given point in the wire? (d) If you were to use

wire of twice the diameter, which of the above answers would change?

Would they increase or decrease?

Question: A conducting sphere is placed between two charged parallel plates such as those shown in Figure. Does the electric field inside the sphere depend on precisely where between the plates the sphere is placed? What about the electric potential inside the sphere? Do the answers to these questions depend on whether or not there is a net charge on the sphere? Explain your reasoning.

Questions: A conductor that carries a net charge has a hollow, empty cavity in its interior. Does the potential vary from point to point within the material of the conductor? What about within the cavity? How does the potential inside the cavity compare to the potential within the material of the conductor?

A heart defibrillator is used to enable the heart to start beating if it has stopped. This is done by passing a large current of12Athrough the body at25Vfor a very short time, usually3.0msabout . (a) What power does the defibrillator deliver to the body, and (b) how much energy is transferred ?

In the circuit shown in Fig. E26.47 each capacitor initially has a charge of magnitude 3.50 nC on its plates. After the switch S is closed, what will be the current in the circuit at the instant that the capacitors have lost 80.0% of their initial stored energy?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free