Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The heating element of an electric dryer is rated at 4.1 kW when connected to a 240-V line. (a) What is the current in the heating element? Is 12-gauge wire large enough to supply this current? (b) What is the resistance of the dryer’s heating element at its operating temperature? (c) At 11 cents per kWh, how much does it cost per hour to operate the dryer?

Short Answer

Expert verified

(a) the current in the heating element is I=17.08 and safe for 12-gauge wire.

(b) the resistance of the dryer’s heating element at its operating temperature is R=14ohms

(c) cost per hour to operate the dryer is 45.1cent.

Step by step solution

01

definition of heating element.

Heating element is part of electric heating appliance in which electric energy is transformed into heat.

heating element power =4.1kW

connected line voltage =240V

02

step 2:

(a)

current is given as,

I=pv

Put values of P and V in I,

I=pv=4.1×103W240V=17.08A

Thus, the current in the heating element is I=17.08 and safe for 12-gauge wire.

03

Step 3:

(b)

Power dissipated is given as,

P= v2R (1)

Put all the values in equation (1),

R=v2p=240×2404100=14ohms

Thus, the resistance of the dryer’s heating element at its operating temperature is R=14ohms

04

Step 4:

(c)

dryer costs 11 cent for energy of 1kWh.energy consumed by dryer is,

E=pt.=(4.1kW) (1h) =4.1kWh

Cost of operating dryer is,

Cost= (11 cent) (4.1kWh) =45.1cent

Thus, cost per hour to operate the dryer is 45.1cent

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A rule of thumb used to determine the internal resistance of a source is that it is the open circuit voltage divide by the short circuit current. Is this correct? Why or why not?

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

You want to produce three 1.00-mm-diameter cylindrical wires,

each with a resistance of 1.00 Ω at room temperature. One wire is gold, one

is copper, and one is aluminum. Refer to Table 25.1 for the resistivity

values. (a) What will be the length of each wire? (b) Gold has a density of1.93×10-4kgm3.

What will be the mass of the gold wire? If you consider the current price of gold, is

this wire very expensive?

BIO The average bulk resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 5.0Ω·m. The conducting path between the hands can be represented approximately as a cylinder 1.6 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible bysoaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? (b) What potential difference between thehands is needed for a lethal shock current of 100 mA ? (Note that your result shows that small potential differences produce dangerous currents when the skin is damp.) (c) With the current in part (b),what power is dissipated in the body?

Electrons in an electric circuit pass through a resistor. The wire on either side of the resistor has the same diameter.(a) How does the drift speed of the electrons before entering the resistor compare to the speed after leaving the resistor? (b) How does the potential energy for an electron before entering the resistor compare to the potential energy after leaving the resistor? Explain your reasoning.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free