Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A particle with charge 7.26 * 10-8 C is moving in a region where there is a uniform 0.650-T magnetic field in the +x-direction. At a particular instant, the velocity of the particle has components vx = -1.68 * 104 m/s, vy = -3.11 * 104 m/s, and vz = 5.85 * 104 m/s. What are the components of the force on the particle at this time?

Short Answer

Expert verified

The force components areFx=0,Fy=2.76×103N,Fz=1.47×103N

Step by step solution

01

Magnetic force

The magnetic force is given by

FB=q(v×B)

02

Determine the magnetic force components acting on that particle

The magnetic force acting on a charged particle is

FB=q(v×B)

Therefore,

F=qv×B=qi^j^k^vxvyvzBxByBz

Therefore, the components of the force are

Fx=q(vyBzvzBy)=0AndFy=q(vzBxvxBz)=qvzBx=(7.26×108C)(5.85×104m/s)(0.650T)=2.76×103N

And,

Fz=q(vxByvyBx)=qvyBx=(7.26×108C)(3.11×104m/s)(0.650T)=1.47×103N

Therefore, the force components areFx=0,Fy=2.76×103N,Fz=1.47×103N

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

You connect a battery, resistor, and capacitor as in Fig. 26.20a, where R = 12.0 Ω and C = 5.00 x 10-6 F. The switch S is closed at t = 0. When the current in the circuit has a magnitude of 3.00 A, the charge on the capacitor is 40.0 x 10-6 C. (a) What is the emf of the battery? (b) At what time t after the switch is closed is the charge on the capacitor equal to 40.0 x 10-6 C? (c) When the current has magnitude 3.00 A, at what rate is energy being (i) stored in the capacitor, (ii) supplied by the battery

A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, traveling perpendicular to the field. The beam exits the magnetic field, leaving the field in a direction pependicurlar to its original direction (Fig. E27.24). The beam travels a distance of 1.10 cm while in the field. What is the magnitude of the magnetic field?

Can potential difference between the terminals of a battery ever be opposite in direction to the emf? If it can, give an example. If it cannot, explain why not.

Could an accelerator be built in which all the forces on the particles, for steering and for increasing speed, are magnetic forces? Why or why not?

In Europe the standard voltage in homes is 220 V instead of the 120 used in the United States. Therefore a “100-W” European bulb would be intended for use with a 220-V potential difference (see Problem 25.36). (a) If you bring a “100-W” European bulb home to the United States, what should be its U.S. power rating? (b) How much current will the 100-W European bulb draw in normal use in the United States?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free