Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: A 42 Ω resistor and a 20 Ω resistor are connected in parallel, and the combination is connected across a 240-V dc line.

(a) What is the resistance of the parallel combination?

(b) What is the total current through the parallel combination?

(c) What is the current through each resistor?

Short Answer

Expert verified

(a) The resistance of the parallel combination is 13.55.

(b)The total current through the parallel combination is 17.70 A.

(c) The current through resistor R1 is 5.71 A and the current through resistor R2 is 12.00 A.x`

Step by step solution

01

Equivalent resistance

Given data:

  • R1= 42 Ω
  • R2= 20 Ω
  • V = 240 V

To find the equivalent resistance of R1 and R2:

The two resistors are in parallel and to calculate their combination we will use the equation :

Req=R1R2R1+R2

Substitute values to find Req as:

Req=R1R2R1+R2=42Ω20Ω42Ω+20Ω=13.55Ω

The resistance of the parallel combination is 13.55 Ω.

02

Total Current

The potential difference V' across resistors connected in the parallel is the same for every resistor and equals the potential difference across the combination and we can use the value of the voltage to find the current across the combination by using Ohm's law as:

It=VReq

Substitute values to find It

It=VReq=240V13.55Ω=17.70A

The total current through the parallel combination is 17.70 A.

03

Current through each resistor

The result in Step 2 represents the total current in the resistors where the total current through resistors connected in parallel is the sum of the currents through the individual resistors R1 and R2.

I1=VR1=240V42Ω=5.71A

But as we discussed in part (b) the voltage is the same and V1 = V2 = 240 V. Now use Ohm's law to get the current in each resistor as:

I2=VR2=240V20Ω=12.00A

The current through resistor R1 is 5.71 A and the current through resistor R2 is 12.00 A.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In an L-R-C series circuit, what criteria could be used to decide whether the system is over damped or underdamped? For example, could we compare the maximum energy stored during one cycle to the energy dissipated during one cycle? Explain.

In the circuit of Fig. E25.30, the 5.0 Ω resistor is removed and replaced by a resistor of unknown resistance R. When this is done, an ideal voltmeter connected across the points band creads 1.9 V. Find (a) the current in the circuit and (b) the resistance R. (c) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

In a cyclotron, the orbital radius of protons with energy 300keVis 16.0cm. You are redesigning the cyclotron to be used instead for alpha particles with energy 300keV. An alpha particle has chargeq=+2e and mass m=6.64×10-27kg. If the magnetic filed isn't changed, what will be the orbital radius of the alpha particles?

An electron moves at 1.40×106m/sthrough a regionin which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.40×10-2T. (a) What are the largest and smallest possible magnitudes of the acceleration of the electron due to the magnetic field? (b) If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part (a), what is the angle
between the electron velocity and the magnetic field?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free