Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A solenoid that is 35 cm long and contains 450 circular coils 2.0 cm in diameter carries a 1.75-A current. (a) What is the magnetic field at the centre of the solenoid, 1.0 cm from the coils? (b) Suppose we now stretch out the coils to make a very long wire carrying the same current as before. What is the magnetic field 1.0 cm from the wire’s centre? Is it the same as that in part (a)? Why or why not?

Short Answer

Expert verified

A) The magnetic field at the center of the solenoid is2.83×103T B) The magnetic field at distance from the center of the wire is3.50×105T

Step by step solution

01

Concept of the magnetic field at the center of the solenoid

The magnetic field at the center of the solenoid is given by,Bsolenoid=μ0nln=NLthus,Bsolenoid=μ0NLI were where,μ0=4π×107H/mis permeability of free space, N is the number of turns, I is the current passing through the coil

02

Find the magnetic field at the center of the solenoid

Consider a solenoid which is L =35 cm long and contains N= 450 circular coils R =1.0 cm in radius, it carries a current of I =1.75 A. The magnetic field at the center of the solenoid is given by,Bsolenoid=μ0NL .Substitute the values in the given equation we have,

Bsolenoid=4π×107Tm/A4500.35(1.75A)=2.83×103T

Therefore, the magnetic field at the center of the solenoid is2.83×103T

03

STEP 3 Find the magnetic field at distance from the center of the wire

The magnetic field at distance of r=1.0 cm from the center of the wire. Assume that the wire is a very long wire. At distance r from a long straight wire, the magnetic field isBwire=μ0l2πr Substitute the values in the given equation we have,

Bwire=4π×107Tm/A×1.75A2π1.0×102m=3.50×105T

Therefore, the magnetic field at distance from the center of the wire is3.50×105T

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Two coils have mutual inductance M=3.25×10-4H. The current in the first coil increases at a uniform rate of 830 A/S. (a) what is the magnitude of the induced emf in the second coil? Is it constant? (b) Suppose that the current described is in the second coil rather than the first. What is the magnitude of the induced emf in the first coil?

A fuse is a device designed to break a circuit, usually by melting when the current exceeds a certain value. What characteristics should the material of the fuse have?

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

Small aircraft often have 24 V electrical systems rather than the 12 V systems in automobiles, even though the electrical power requirements are roughly the same in both applications. The explanation given by aircraft designers is that a 24 V system weighs less than a 12 V system because thinner wires can be used. Explain why this is so.

A 1.50-mcylindrical rod of diameter 0.500cmis connected to

a power supply that maintains a constant potential difference of 15.0Vacross

its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that

at room temperature (20.0C)the ammeter reads 18.5Awhile at 92.0Cit

reads 17.2A. You can ignore any thermal expansion of the rod. Find (a) the

resistivity at and (b) the temperature coefficient of resistivity at for the material of the rod.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free