Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

CALC A coil has400 turns and self-inductance 7.50 mH. The current in the coil varies with time according to I =.680ร—10-3cos[ฯ€d/0.0250] (a) What is the maximum emf induced in the coil? (b) What is the maximum average flux through each turn of the coil? (c)At t = 0.0180 s , what is the magnitude of the induced emf?

Short Answer

Expert verified

A) The maximum emf induced in the coil is 0.6406Vb) The maximum average flux through each turn of the coil is role="math" localid="1664181454178" 12.75ร—10-6c) The magnitude of the induced emf is 0.494V

Step by step solution

01

Concept of the maximum emf induced and the maximum average flux

The maximum emf induced in the coil is given as E=-Ldidtand the maximum average flux through each turn of the coil is given asฯ•=LieN

02

Calculate the maximum emf induced in the coil

The coil has 400 turns with self-inductance 7.50 mH and

i=680ร—10-3cosฯ€d/0.0250.

Substitute the values in the equation E=-Ldidtwe have,

E=-7.50ร—10-3d680ร—10-3cosฯ€d/0.0250dt=5100ร—10-4sin125.6tร—125.6Emax=0.6406V

Therefore, the maximum emf induced in the coil is 0.6406V

03

Calculate the maximum average flux through each turn of the coil

The maximum average flux through each turn of the coil is given as ฯ•=LieNSubstitute the values

ฯ•=7.50ร—10-3ร—680ร—10-3400ฯ•max=12.75ร—10-6

Therefore, the maximum average flux through each turn of the coil is12.75ร—10-6

04

Calculate the magnitude of the induced emf

From equation E=-Ldidtthe magnitude of the induced emf at t=0.0180sis given as

E=-7.50ร—10-3ร—680ร—10-3-sinฯ€0.01800.0250ร—ฯ€0.0250=5100ร—10-6125.6ร—sin129.6=0.494V

Therefore, the magnitude of the induced emf is0.494V

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

High-voltage power supplies are sometimes designed intentionally to have rather large internal resistance as a safety precaution. Why is such a power supply with a large internal resistance safer than a supply with the same voltage but lower internal resistance?

Two coils have mutual inductance M=3.25ร—10-4H. The current in the first coil increases at a uniform rate of 830 A/S. (a) what is the magnitude of the induced emf in the second coil? Is it constant? (b) Suppose that the current described is in the second coil rather than the first. What is the magnitude of the induced emf in the first coil?

Copper has 8.5ร—1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

The power rating of a light bulb (such as a 100-W bulb) is the power it dissipates when connected across a 120-V potential difference. What is the resistance of (a) a 100-W bulb and (b) a 60-W bulb? (c) How much current does each bulb draw in normal use?

When a resistor with resistance Ris connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each battery has negligible internal resistance.) (a) What power does the resistor consume if it is connected to a 12.6-V car battery? Assume that Rremains constant when the power consumption changes. (b) The resistor is connected to a battery and consumes 5.00 W. What is the voltage of this battery?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free