Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A large electromagnetic coil is connected to a 120-Hz ac source. The coil has resistance 400 Ω, and at this source frequency the coil has inductive reactance 250 Ω. (a) What is the inductance of the coil? (b) What must the rms voltage of the source be if the coil is to consume an average electrical power of 450 W?

Short Answer

Expert verified

a) Inductance of the coil is 0.33 H

b) Rms voltage of the source is 500.31 V

Step by step solution

01

Concept of reactance, impedance and average power

Inductive reactance is the resistance offered by an inductor in a circuit. It is denoted asXL and is calculated using the formula, XL=ωL, where,ω is the angular frequency of the A/C signal, andL is the inductance.

Impedance of a circuit is the total resistance offered by the circuit.Denoted by Z, the formula for impedance of a LR circuit is ZR2+XL2.

Average power of an A/C circuit is given by the formula Pavg=VrmsIrscosϕ, wherePavg is the average power,Vrms is the rms value of the voltage,Irms is the rms value of current,ϕ is the phase difference between voltage and current. It is known that cosϕ=RZ, and Irms=VrmsZ. Using these two,Pavg the formula for comes out to be-Pavg=VrmsRZ2 .

02

Calculation of inductance of the coil

Given that-

XL=250Ωω=2π×120=753.98rad/sVrms=PavgZ=450×471.7=145.69V

Now, from previous discussion it is known that, XL=ωL. Therefore,

L=XLω=250753.98=0.33H

Hence, the inductance of the coil is 0.33 H.

03

Calculation of rms value of voltage

The impedance of the circuit is can be given by,Z=R2+XL2, therefore,

Z=4002+2502=471.7Ω

Now, average power is given by, Pavg=Vrms2RZ2, therefore,

Vrms=ZPavgR=471.7×450400=500.31V

Therefore, rms value of voltage is 500.31 V

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A 140-g ball containing excess electrons is dropped into a 110-m vertical shaft. At the bottom of the shaft, the ball suddenly enters a uniform horizontal magnetic field that has magnitude 0.300 T and direction from east to west. If air resistance is negligibly small, find the magnitude ond direction of the force that this magnetic field exerts on the ball just as it enters the field.

Can potential difference between the terminals of a battery ever be opposite in direction to the emf? If it can, give an example. If it cannot, explain why not.

Why does an electric light bulb nearly always burn out just as you turn on the light, almost never while the light is shining?

In Europe the standard voltage in homes is 220 V instead of the 120 used in the United States. Therefore a “100-W” European bulb would be intended for use with a 220-V potential difference (see Problem 25.36). (a) If you bring a “100-W” European bulb home to the United States, what should be its U.S. power rating? (b) How much current will the 100-W European bulb draw in normal use in the United States?

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free