Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Point charge q1 = -5.00 nC is at the origin and point charge q2 = +3.00 nC is on the x-axis at x = 3.00 cm. Point P is on the y-axis at y = 4.00 cm. (a) Calculate the electric fieldsandat point P due to the charges q1 and q2. Express your results in terms of unit vectors (see Example 21.6). (b) Use the results of part (a) to obtain the resultant field at P, expressed in unit vector form.

Short Answer

Expert verified

Answer:

(a) The electric field E1 and E2 at the point P due to the point q1 and q2 is ,

E1=-2.8×104j^N/C,-6.48×103i^+8.64×103j^N/m

(b) The resultant field at P isrole="math" localid="1658483325561" -6.48×103i^+1.94×104j^N/m

Step by step solution

01

Electric field vector

Given,

q1=-5.0nCq2=3.0nCx=3.0×10-2my=4.0×10-2m

The electric field due to the charge is,

E1=kq1r12

Now, the electric field due to the charge at origin is given by:

E1=kq1r12=9×109×5×10-94×10-22=2.8×104N/C

Now the direction of the field is in

Therefore,E1=-2.8×104j^N/C

Now, the electric field due to the second charge is given by:

E2=kq2r22=kq2x2+y22=9×109×3×10-90.32+0.4222=1.08×104N/C

02

Calculating the field vectors

Therefore, the angle and the electric field and the horizontal is:

θ1=arctan43=53.130

Now, the electric field vector is given by:

E2=E1-cosθi+sinθ=1.08×104-cos53.13i^+sin53.13j^=-6.48×103i^+8.64×103j^N/m

Therefore, the resultant field at P is-6.48×103i^+8.64×103j^N/m

Now the net electric field is:

E=E1+E2=-2.8×104j^-6.48×103i^+8.64×103j^=-6.48×103i^-1.94×104j^N/m

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Current passes through a solution of sodium chloride. In

1.00s,2.68×1016Na+ions arrive at the negative electrode and3.92×1016CI-

ions arrive at the positive electrode. (a) What is the current passing between

the electrodes? (b) What is the direction of the current?

A typical small flashlight contains two batteries, each having an emf of1.5V, connected in series with a bulb having resistance17Ω. (a) If the internal resistance of the batteries is negligible, what power is delivered to the bulb? (b) If the batteries last for1.5hwhat is the total energy delivered to the bulb? (c) The resistance of real batteries increases as they run down. If the initial internal resistance is negligible, what is the combined internal resistance of both batteries when the power to the bulb has decreased to half its initial value? (Assume that the resistance of the bulb is constant. Actually, it will change somewhat when the current through the filament changes, because this changes the temperature of the filament and hence the resistivity of the filament wire.)

Each of the lettered points at the corners of the cube in Fig. Q27.12 represents a positive charge qmoving with a velocity of magnitude vin the direction indicated. The region in the figure is in a uniform magnetic field , parallel to the x-axis and directed toward the right. Which charges experience a force due to B? What is the direction of the force on each charge?

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

Question: A positive point charge is placed near a very large conducting plane. A professor of physics asserted that the field caused by this configuration is the same as would be obtained by removing the plane and placing a negative point charge of equal magnitude in the mirror image position behind the initial position of the plane. Is this correct? Why or why not?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free