Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A rectangular coil of wire, 22.0 cm by 35.0 cm and carrying a current of 1.95 A, is oriented with the plane of its loop perpendicular to a uniform 1.50-T magnetic field (Fig. E27.42). (a) Calculate the net force and torque that the magnetic field exerts on the coil. (b) The coil is rotated through a 30.0° angle about the axis shown, with the left side coming out of the plane of the figure and the right side going into the plane. Calculate the net force and torque that the magnetic field now exerts on the coil. (Hint: To visualize this three-dimensional problem, make a careful drawing of the coil as viewed along the rotation axis.)

Short Answer

Expert verified

(a) the net force and torque that the magnetic field exerts on the coil F=0

(b) the net force and torque that the magnetic field now exerts on the coil F=0 .

Step by step solution

01

Definition of torque

It measures of force that can cause an object to rotate about an axis.

a=35.0cm

b=22.0cm

I=1.95A

B=1.50T

02

Step 2:

(a)for the net force and torque that the magnetic field exerts on the coil.

Force acting both right and left side has same magnitude but in opposite direction. also, force acting on upper and lower side have same magnitude in opposite direction. Force produces no torque and net force acting is also zero. Force on each side points at same direction of position vector.ϕ=0°,sin(ϕ)=0 thus,

F=0 andτ=0

Thus, the net force and torque that the magnetic field exerts on the coil F=0

03

Step 3: 

(b)for the net force and torque that the magnetic field now exerts on the coil.

The coil is rotated at ϕ=30.0°about axis. The force in upper and lower side has same magnitude in opposite direction which cancel each other.so net force is zero but as torque is there because angle between force on each side position vector is ,

ϕ=30.0°

T=IBAsin(ϕ)A=ab,T=(1.95A)(1.50T)(0.220m)(0.350m)sin(30.0)T=0.113N×m

Thus, the net force and torque that the magnetic field now exerts on the coil F=0 .

τ=0.113N.m

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

BIO Transmission of Nerve Impulses. Nerve cells transmit electric

signals through their long tubular axons. These signals propagate due to a

sudden rush of Na+ions, each with charge +e, into the axon. Measurements

have revealed that typically about 5.6×1011Na+ions enter each meter of the

axon during a time of . What is the current during this inflow of charge

in a meter of axon?

CALC The region between two concentric conducting spheres with radii and is filled with a conducting material with resistivity ρ. (a) Show that the resistance between the spheres is given by

R=ρ4π(1a-1b)

(b) Derive an expression for the current density as a function of radius, in terms of the potential differenceVab between the spheres. (c) Show that the result in part (a) reduces to Eq. (25.10) when the separation L=b-abetween the spheres is small.

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

A light bulb glows because it has resistance. The brightness of a light bulb increases with the electrical power dissipated in the bulb. (a) In the circuit shown in Fig. Q25.14a, the two bulbs A and B are identical. Compared to bulb A, does bulb B glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning. (b) Bulb B is removed from the circuit and the circuit is completed as shown in Fig. Q25.14b. Compared to the brightness of bulb A in Fig. Q25.14a, does bulb A now glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free