Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The plane of a 5.0 cm * 8.0 cm rectangular loop of wire is parallel to a 0.19-T magnetic field. The loop carries a current of 6.2 A. (a) What torque acts on the loop? (b) What is the magnetic moment of the loop? (c) What is the maximum torque that can be obtained with the same total length of wire carrying the same current in this magnetic field?

Short Answer

Expert verified

(a)torque on the loop isτ=4.7×103Nm

(b) the magnetic moment of the loop isμ=0.025Am2

(c) maximum torque that can be obtained isτ=6.34×103N/m

Step by step solution

01

Step 1:

A=5.0cm

B=8.0cm

B=0.19T

I=6.2A

02

Step 2:

(a)for torque on the loop

Force acting is in two parallel wires in loop.one force in and another out but bath has same magnitude,

τ=FrF=laB (1)

Put in equation (1),

τ=ablB

ab=A

role="math" localid="1668234520623" τ=AlB

Put all the known values,

T=(6.0A)(0.050m)(0.080m)(0.19T)=4.7×103NmT=4.7×103Nm

Thus, torque on the loop isτ=4.7×103Nm

03

Step (3)

(b)for the magnetic moment of the loop

Magnetic moment is,

μ=IAμ=(6.2A)(0.050m)(0.080m)=0.025Am2μ=0.025Am2

Thus, the magnetic moment of the loop is

04

Step 4:

(c)for maximum torque,

the maximum area when loop is circular,

2ab + 2b = 2ττR

R is radius,

R=a+bττ

Area of the loop,

A=πR2=πa+bπ2=(0.13m)2π=5.38×103m2

And the torque is,

T=(6.2A)5.38×103m2(0.19T)=6.34×103N/mT=6.34×103N/m

Thus, maximum torque that can be obtained isτ=6.34×103N/m

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit of Fig. E25.30, the 5.0 Ω resistor is removed and replaced by a resistor of unknown resistance R. When this is done, an ideal voltmeter connected across the points band creads 1.9 V. Find (a) the current in the circuit and (b) the resistance R. (c) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

Electric eels generate electric pulses along their skin that can be used to stun an enemy when they come into contact with it. Tests have shown that these pulses can be up to 500V and produce currents of 80mA(or even larger). A typical pulse lasts for 10ms. What power and how much energy are delivered to the unfortunate enemy with a single pulse, assuming a steady current?

A 10.0cm long solenoid of diameter 0.400 cm is wound uniformly with 800 turns. A second coil with 50 turns is wound around the solenoid at its center. What is the mutual inductance of the combination of the two coils?

Ordinary household electric lines in North America usually operate at 120 V . Why is this a desirable voltage, rather than a value considerably larger or smaller? On the other hand, automobiles usually have 12 V electrical systems. Why is this a desirable voltage?

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free