Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Question: You connect a battery, resistor, and capacitor as in Fig. 26.20a, where R = 12.0 Ω and C = 5.00 x 10-6 F. The switch S is closed at t = 0. When the current in the circuit has a magnitude of 3.00 A, the charge on the capacitor is 40.0 x 10-6 C. (a) What is the emf of the battery? (b) At what time t after the switch is closed is the charge on the capacitor equal to 40.0 x 10-6 C? (c) When the current has magnitude 3.00 A, at what rate is energy being (i) stored in the capacitor, (ii) supplied by the battery

Short Answer

Expert verified

Answer:

(a) The emf on the battery is 44.0 V

(b) After 1.20×10-5sthe switch is closed the charge on the capacitor is equal to 40.0×10-6C

(c) When the current has magnitude then the energy being stored in the capacitor is 24W and supplied by the battery is 132 W

Step by step solution

01

EMF of the battery

Electromotive force (Emf) is the total amount of electrical potential energy a battery can supply before it is connected to an external circuit

02

Current through the circuit

Given,

C=5.00×10-6F, R=12.0Ωand time t=0 .

Firstly, we need to find the emf of the battery when the current has a magnitude of I= 3.00 A and the charge on the capacitor isQ=40.0×10-6C

Therefore, the charge over the capacitor is given by the equation:

Q=Cε(1-e-tτ)

Now, the current in the circuit is given by:

I=dQdt=εRe-tτ

03

Calculating the emf

Dividing the above two equations we get:

QA=CR1-e-tτe-tτ

Multiply byetτetτwe get:

QI=CRetτ-1

Solving for t we get:

t=τlnQICR+1

Substituting the values, we get,

t=(6.00×10-5s)ln40.0×10-6C(3.00A)(12.0Ω)(5.00×10-6F)+1=1.20×10-5s

Now, substitute the values in,

ε=IRetτ

We get,

ε=(3.00A)×(12.0Ω)×e1.20×10-5s6.00×10-5s=44.0V

Therefore, the emf is 44.0 V

04

Energy stored in both capacitors

From the above parts, we see that the current in the circuit has a magnitude of I =3.00 A and the charge on the capacitor is Q=40.0×10-6C, now the time at which the circuit has the above magnitude and charge is given by:

t=1.20×10-5s

Now the energy stored is given by:

role="math" localid="1655816376742" UC=Q22C

Therefore, the rate of energy stored in the capacitor is:

PC=QICPC=(40.0×10-6C)(3.00A)5.00×10-6F=24.0W

Therefore, the rate of energy stored in the capacitor is

Again, the rate of energy supplied by the battery is:

Pε=Iε=(3.00A)(44.0V)=132W

Therefore, the energy supplied by the battery is 132 W

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A particle with charge-5.60nCis moving in a uniform magnetic fieldrole="math" localid="1655717557369" B=-(1.25T)k^

The magnetic force on the particle is measured to berole="math" localid="1655717706597" F=-(3.40×10-7N)i^-(7.40×10-7N)j^ (a) Calculate all the components of the velocity of the particle that you can from this information. (b) Are there
components of the velocity that are not determined by the measurement of the force? Explain. (c) Calculate the scalar productv֏F. What is the angle between velocity and force?

An open plastic soda bottle with an opening diameter of 2.5cmis placed on a table. A uniform 1.75-Tmagnetic field directed upward and oriented25° from the vertical encompasses the bottle. What is the total magnetic flux through the plastic of the soda bottle?

The magnetic force on a moving charged particle is always perpendicular to the magnetic fieldB. Is the trajectory of a moving charged particle always perpendicular to the magnetic field lines? Explain your reasoning.

A silver wire 2.6 mm in diameter transfers a charge of 420 C in 80

min. Silver containsfree electrons per cubic meter. (a) What is the

current in the wire? (b) What is the magnitude of thedrift velocity of the

electrons in the wire?

A particle of mass 0.195 g carries a charge of-2.50×10-8C. The particle is given an initial horizontal velocity that is due north and has magnitude4.00×104m/s. What are the magnitude and direction of the minimum magnetic field that will keepthe particle moving in the earth’s gravitational field in the samehorizontal, northward direction?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free