Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Polystyrene has dielectric constant 2.6 and dielectric strength 2.0×107V/m. A piece of polystyrene is used as a dielectric in a parallel-plate capacitor, filling the volume between the plates. (a) When the electric field between the plates is 80% of the dielectric strength, what is the energy density of the stored energy? (b) When the capacitor is connected to a battery with voltage 500.0 V, the electric field between the plates is 80% of the dielectric strength. What is the area of each plate if the capacitor stores 0.200 mJ of energy under these conditions?

Short Answer

Expert verified
  1. The the energy density of the stored energy when electric field is 80% of the dielectric strength is 2900J/m3.
  2. The area of the plates when the stored energy is 0.200 mJ is 22cm2.

Step by step solution

01

(a) Determination of the energy density of the stored energy when electric field is 80% of the dielectric strength.

The electric field in this case is,

E=0.800Em

The energy density expression is,

u=12εE2 ...(i)

Here, the dielectric strength ε=Kε0

Substitute all the values in equation (i),

u=122.68.854×10-12C2/N·m20.8002.0×107V/m2=2945J/m32900J/m3

So, the energy density stored between the capacitor plates is 2900J/m3.

02

(b) Determination of the area of the plates when the stored energy is 0.200 mJ.

The separation between the plates is,

d=VE=500V0.8002.0×107V/m=3.125×10-5m

Now, the total energy stored is equal to the energy density multiplied by the volume.

U=u×V=uAd

Rearrange and solve for the area A,

A=Uud=0.20×10-32945J/m33.125×10-5=2.2×10-3m2=22cm2

Thus, the area of the plates is 22cm2.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A rule of thumb used to determine the internal resistance of a source is that it is the open circuit voltage divide by the short circuit current. Is this correct? Why or why not?

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

The battery for a certain cell phone is rated at3.70V.According to the manufacturer it can produce3.15×104Jof electrical energy, enough for 2.25hof operation, before needing to be recharged. Find the average current that this cell phone draws when turned on.

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

An electron at point in figure has a speed v0=1.41×106m/s. Find (a) the magnetic field that will cause the electron to follow the semicircular path from to and (b) The time required for the electron to move fromAtoB.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free