Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

An L-R-C series circuit has L = 0.400 H, C = 7.00 mF, and R = 320 Ω. At t = 0 the current is zero and the initial charge on the capacitor is 2.18×10-4C. (a) What are the values of the constants A and f in Eq. (30.28)q=Ae-(R/2L)tcos(1LC-R24L2t+ϕ)? (b) How much time does it take for each complete current oscillation after the switch in thiscircuit is closed? (c) What is the charge on the capacitor after thefirst complete current oscillation?

Short Answer

Expert verified

A) A=QAndϕ=0

B) The time taken to complete current oscillation is 0.0142s

C) The charge on the capacitor is9.75×10-7C

Step by step solution

01

Concept of the charge over the capacitor

The charge over the capacitor is given by equation q=Ae-(R/2L)tcos(1LC-R24L2t+ϕ)at t =0 the charge is the maximum, that is,q(t-0)=Q which can be written asQ=Ae0cos(0+ϕ)=Acos(ϕ)

02

Calculate the time taken to complete current oscillation

In the equation Q=Ae0cos(0+ϕ)=Acos(ϕ), RHS is maximum only whencosϕ=1so,A=Qand ϕ=0,

The angular frequency is given as ϖ=1LC-R24L2.At the need of the oscillationϖt=2π So, 2π=1LC-R24L2t. Substitute the values in the equationrole="math" localid="1664178436894" t=2π1LC-R24L2

t=2π10.400×7.00-320240.4002=0.0142s

Therefore, the time taken to complete current oscillation is 0.0142s

03

Calculate the charge on the capacitor after the first complete current oscillation

At the end of the first oscillation, the cosine term is 1, sinceϕ=1and role="math" localid="1664178711109" ϖt=2π.So,q=Qe-R/2Lt

Now substitute with t =0.0142 s and the givens to get q

role="math" localid="1664178926937" q=2.18×10-4Ce-320Ω0.0142s0.400H=9.75×10-7C

Therefore, the charge on the capacitor is9.75×10-7C

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit in Fig. E25.47, find (a) the rate of conversion of internal (chemical) energy to electrical energy within the battery; (b) the rate of dissipation of electrical energy in the battery; (c) the rate of dissipation of electrical energy in the external resistor.

Each of the lettered points at the corners of the cube in Fig. Q27.12 represents a positive charge qmoving with a velocity of magnitude vin the direction indicated. The region in the figure is in a uniform magnetic field , parallel to the x-axis and directed toward the right. Which charges experience a force due to B? What is the direction of the force on each charge?

A light bulb glows because it has resistance. The brightness of a light bulb increases with the electrical power dissipated in the bulb. (a) In the circuit shown in Fig. Q25.14a, the two bulbs A and B are identical. Compared to bulb A, does bulb B glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning. (b) Bulb B is removed from the circuit and the circuit is completed as shown in Fig. Q25.14b. Compared to the brightness of bulb A in Fig. Q25.14a, does bulb A now glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

If a “75-W” bulb (see Problem 25.35) is connected across a 220-V potential difference (as is used in Europe), how much power does it dissipate? Ignore the temperature dependence of the bulb’s resistance.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free