Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Consider the circuit shown in Fig., but with the bar moving to the right with speed v. As in Exercise 31, the bar has a length of 0.360 m, R= 45.0, and B= 0.650 T.

(a) Is the induced current in the circuit clockwise or counterclockwise?

(b) At an instant when the 45.0Ωresistor is dissipating electrical energy at a rate of 0.840 J/s, what is the speed of the bar?

Short Answer

Expert verified
  1. The induced current in the circuit clockwise direction.
  2. At an instant when the 45.0 resistor is dissipating electrical energy at a rate of 0.840 J/s, the speed of the bar is 26.3 m/s.

Step by step solution

01

Given

We have a conducting rod ab, which makes contact with metal rails ca and db where the parallel metal rails are connected through a R = 45.0resistor, the whole device is placed perpendicularity in a magnetic field of B = 0.650 T, as shown in the following figure.

02

Calculate the direction of the induced current in the circuit.

We need to find the direction of induced current in the circuit when the rod is moving under influence of an applied force F toward the left at the instant when the speed is v= 5.90 m/s as shown in the figure. Let x be the length of the expanding side db, and L = 0.360 m is the length of the constant length side ab. The area of the loop abcd decreases as the bar moves to the left, hence the magnetic flux and the external magnetic field point out of the page, so the induced magnetic field must point out of the page (according to the Lenz's law), so the induced current must circulate counterclockwise in the circuit.

03

Calculate the speed of the bar.

The induced current in the resistor equals the induced emf divided by the resistance, that is,

I=εR

where,

ε=vBL

so,

I=vBLR

the rate at which the resistor dissipates electrical energy is,

PR=I2R

Substitute with we get,

PR=v2B2LR

we need to find the speed of the bar at an instant when the resistor is dissipating electrical energy at a rate of PR=0.840J/s= 0.840J /s substitute with the givens we get

v=PRRB2L=.840J/s45.0Ω0.650T20.360m2=26.3m/sv=26.3m/s

04

Figure.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The circuit shown in Fig. E25.33 contains two batteries, each with an emf and an internal resistance, and two resistors. Find (a) the current in the circuit (magnitude and direction) and (b) the terminal voltage Vabof the 16.0-V battery.

Fig. E25.33

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

Two coils are wound around the same cylindrical form. When the current in the first coil is decreasing at a rate of , the induced emf in the second coil has magnitude 1.65×10-3V. (a) What is the mutual inductance of the pair of coils? (b) If the second coil has 25 turns, what is the flux through each turn when the current in the first coil equals 1.20A? (c) If the current in the second coil increases at a rate of 0.360A/s, what is the magnitude of the induced emf in the first coil?

In the circuit shown in Fig. E26.20, the rate at which R1 is dissipating electrical energy is 15.0 W. (a) Find R1 and R2. (b) What is the emf of the battery? (c) Find the current through both R2 and the 10.0 Ω resistor. (d) Calculate the total electrical power consumption in all the resistors and the electrical power delivered by the battery. Show that your results are consistent with conservation of energy.

A horizontal rectangular surface has dimensions 2.80cmby 3.20cmand is in a uniform magnetic field that is directed at an angle of 30.0°above the horizontal. What must the magnitude of the magnetic field be to produce a flux of 3.10×10-4Wb through the surface?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free