Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A very long insulating cylinder of charge of radius 2.50cm carries a uniform linear density of 15.0nC/m. If you put one probe of a voltmeter at the surface, how far from the surface must the other probe be placed so that the voltmeter reads 175V.

Short Answer

Expert verified

The second probe should be placed at a distance of 2.3 cm from the surface of the cylinder to make the voltmeter measure 175 V.

Step by step solution

01

Potential law for infinite wire

Let a and b be two points, and the potential at those points is Va and Vb, respectively. The potential difference between two points for an infinite wire can be written as:

Va-Vb=λ2πε0lnrbra

Here ra and rb are the distance of the wire from points a and b, respectively.λis the linear chargedensity distributed across the wire.


02

Determine the distance between two probes of the voltmeter

The potential difference between two points due to a charged cylinder is given by:

ΔV=Va-Vb=λ2πε0lnrbra

Where raand rbare the distances between the cylinder's axis and the point where the potential is measured.

Here, ra=R=0.025mand the term 12πε0=18.0×109N·m2/C2

The target now is to get rbwhere the distance ra, in the problem equals the radius of the cylinder ra=R=0.025m. And the term 12πε0=18.0×109N·m2/C2. But, the distance rbis the distance between the axis of the cylinder and the point b, so the distance between the two probes of the voltmeter will be,

d=rb-R

03

Determine the distance where the second probe should be placed

Plug the values into the equation, and we get,

ΔV=λ2πε0lnrbra175V=18.0×109N·m2/C215.0×10-9C/mlnrb0.025mlnrb0.025m=0.648rb=0.025m×e0.648=0.048m

Now, plug this value to get the distance as:

d=rb-R=4.8cm-2.5cm=2.3cm

Thus, the second probe should be placed at a distance of 2.3 cm from the surface of the cylinder to make the voltmeter measure 175 V.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The potential difference across the terminals of a battery is 8.40 V when there is a current of 1.50 A in the battery from the negative to the positive terminal. When the current is 3.50 A in the reverse direction, the potential difference becomes10.20 V . (a) What is the internal resistance of the battery? (b) What is the emf of the battery?

An 18-gauge copper wire (diameter 1.02 mm) carries a current

with a current density of 3.2×106Am2. The density of free electrons for

copper is8.5×1028electrons per cubic meter. Calculate (a) the current in

the wire and (b) the drift velocity of electrons in the wire.

Consider the circuit of Fig. E25.30. (a)What is the total rate at which electrical energy is dissipated in the 5.0-Ω and 9.0-Ω resistors? (b) What is the power output of the 16.0-V battery? (c) At what rate is electrical energy being converted to other forms in the 8.0-V battery? (d) Show that the power output of the 16.0-V battery equals the overall rate of consumption of electrical energy in the rest of the circuit.

Fig. E25.30.

A light bulb glows because it has resistance. The brightness of a light bulb increases with the electrical power dissipated in the bulb. (a) In the circuit shown in Fig. Q25.14a, the two bulbs A and B are identical. Compared to bulb A, does bulb B glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning. (b) Bulb B is removed from the circuit and the circuit is completed as shown in Fig. Q25.14b. Compared to the brightness of bulb A in Fig. Q25.14a, does bulb A now glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning

Questions: A conductor that carries a net charge has a hollow, empty cavity in its interior. Does the potential vary from point to point within the material of the conductor? What about within the cavity? How does the potential inside the cavity compare to the potential within the material of the conductor?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free