Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A capacitor is formed from two concentric spherical conducting shells separated by vacuum. The inner sphere has radius 12.5 cm, and the outer sphere has radius 14.8 cm. A potential difference of 120 V is applied to the capacitor. (a) What is the energy density at r = 12.6 cm, just outside the inner sphere? (b) What is the energy density at r = 14.7 cm, just inside the outer sphere? (c) For a parallel-plate capacitor the energy density is uniform in the region between the plates, except near the edges of the plates. Is this also true for a spherical capacitor?

Short Answer

Expert verified

(a)The energy density atr=12.6 just outside the inner sphere is:1.63×10-4J.m-3

(b) The energy density atr=12.6 just outside the inner sphere is8.8×10-5J.m-3

(c) No, the energy density is not uniformly distributed in the region between the plates except the near the edges of the plate.

Step by step solution

01

Calculating the density

Given,

rb=14.8cmra=12.5cmV=120V

Now, to get density we need to find the charge for hollow spheres, and the potential difference between the surface is given by:

Vab=kQ1ra-1rb

Substituting the values, we get:

Q=Vabk1ra-1rb=1209×10910.125-10.148=10.72×10-9C

Now, the density is given by:

u=Q232π2ε0r4

Substituting the values, we get:

u=10.72×10-9232π2×8.85×10-12×0.1264=1.63×10-4J.m-3

Therefore, the density is1.63×10-4J.m-3

02

Energy distribution

We, know that density is given by:

u=10.27×10-9232π2×8.85×10-12×0.1474=8.8×10-5J.m-3

Therefore, we can conclude that the energy density is not uniformly distributed, but decreases while being close to the outer shell.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In Europe the standard voltage in homes is 220 V instead of the 120 used in the United States. Therefore a “100-W” European bulb would be intended for use with a 220-V potential difference (see Problem 25.36). (a) If you bring a “100-W” European bulb home to the United States, what should be its U.S. power rating? (b) How much current will the 100-W European bulb draw in normal use in the United States?

Electric eels generate electric pulses along their skin that can be used to stun an enemy when they come into contact with it. Tests have shown that these pulses can be up to 500V and produce currents of 80mA(or even larger). A typical pulse lasts for 10ms. What power and how much energy are delivered to the unfortunate enemy with a single pulse, assuming a steady current?

A silver wire 2.6 mm in diameter transfers a charge of 420 C in 80

min. Silver containsfree electrons per cubic meter. (a) What is the

current in the wire? (b) What is the magnitude of thedrift velocity of the

electrons in the wire?

In the circuit shown in Fig. E26.20, the rate at which R1 is dissipating electrical energy is 15.0 W. (a) Find R1 and R2. (b) What is the emf of the battery? (c) Find the current through both R2 and the 10.0 Ω resistor. (d) Calculate the total electrical power consumption in all the resistors and the electrical power delivered by the battery. Show that your results are consistent with conservation of energy.

Small aircraft often have 24 V electrical systems rather than the 12 V systems in automobiles, even though the electrical power requirements are roughly the same in both applications. The explanation given by aircraft designers is that a 24 V system weighs less than a 12 V system because thinner wires can be used. Explain why this is so.

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free