Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

A laser beam has diameter 1.20 mm. What is the amplitude of the electric field of the electromagnetic radiation in this beam if the beam exerts a force of 3.8×10-9Non a totally reflecting surface?

Short Answer

Expert verified

The amplitude of the electric field of the electromagnetic radiation is1.95×104V/m .

Step by step solution

01

Radiation pressure exerted by electromagnetic wave

Radiation pressure is mechanical pressure exerted upon any surface due to the exchange of momentum between the object and the electromagnetic field.

The Radiation pressure exerted by electromagnetic wave is given by

prad=2Ic

Where, pradis the radiation pressure, I is the intensity and C is the speed of light.

Intensity of electromagnetic wave

Intensity of electromagnetic wave in terms of electric field

I=12ε0cE2max

Where, ε0is the permittivity of vacuum ,role="math" localid="1664425325176" Emaxis the maximum amplitude of electric field and C is the speed of light.

02

Calculation of amplitude of electric field in EM wave in vacuum

Using

I=12ε0cEmax2

Emax=2Iε0c

Put the values of constants in above equation

Emax=2(5.04×105W/m2)8.85×10-12C2N.m2(3×108m/s)Emax=1.95×104V/m

Thus, the amplitude of the electric field of the electromagnetic radiation is 1.95×104V/m.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A 1.50- μF capacitor is charging through a 12.0-Ω resistor using a 10.0-V battery. What will be the current when the capacitor has acquired14of its maximum charge? Will it be14of the maximum current?

The current in a wire varies with time according to the relationship

I=55A-(0.65As2)t2. (a) How many coulombs of charge pass a cross section of the wire in

the time interval between t=0and role="math" localid="1655721302619" t=8.0s? (b) What constant current would transport the

same charge in the same time interval?

Consider the circuit of Fig. E25.30. (a)What is the total rate at which electrical energy is dissipated in the 5.0-Ω and 9.0-Ω resistors? (b) What is the power output of the 16.0-V battery? (c) At what rate is electrical energy being converted to other forms in the 8.0-V battery? (d) Show that the power output of the 16.0-V battery equals the overall rate of consumption of electrical energy in the rest of the circuit.

Fig. E25.30.

An electrical conductor designed to carry large currents has a circular cross section 2.50 mm in diameter and is 14.0 m long. The resistance between its ends is 0.104Ω. (a) What is the resistivity of the material? (b) If the electric-field magnitude in the conductor is 1.28 V/m, what is the total current? (c) If the material has 8.5×1028free electrons per cubic meter, find the average drift speed under the conditions of part (b).

A heart defibrillator is used to enable the heart to start beating if it has stopped. This is done by passing a large current of12Athrough the body at25Vfor a very short time, usually3.0msabout . (a) What power does the defibrillator deliver to the body, and (b) how much energy is transferred ?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free