Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

You apply a potential difference of 4.50 Vbetween the ends of a wire that is 2.50 m in length and 0.654 mm in radius. The resulting current through the wire is 17.6 A. What is the resistivity of the wire?

Short Answer

Expert verified

The resistivity of the wire is13.8×10-8Ωm .

Step by step solution

01

Determine the area of the wire

The given data is:

V=4.50V,L=2.50,m=0.654mm,andl=17.6A

Now, the area of the wire can be calculated as:

A=πr2A=π×0.654×10-32A=1.344×10-6m2

02

Determine the resistance of the wire

Now,

R=VIR=4.5017.6R=0.256Ω

Thus, the resistance of the wire is 0.256Ω

03

Determine the resistivity of the wire

The formula to find resistivity is:

ρ=RAL

Substitute the given values

ρ=0.256Ω1.344×10-6m22.50mρ=13.8×10-8Ωm

Therefore, the resistivity of the wire is 13.8×10-8Ωm.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

An idealized voltmeter is connected across the terminals of a15.0-Vbattery, and arole="math" localid="1655719696009" 75.0-Ω appliance is also connected across its terminals. If the voltmeter reads11.9V (a) how much power is being dissipated by the appliance, and (b) what is the internal resistance of the battery?

A 1.50-mcylindrical rod of diameter 0.500cmis connected to

a power supply that maintains a constant potential difference of 15.0Vacross

its ends, while an ammeter measures the current through it. You observe that

at room temperature (20.0C)the ammeter reads 18.5Awhile at 92.0Cit

reads 17.2A. You can ignore any thermal expansion of the rod. Find (a) the

resistivity at and (b) the temperature coefficient of resistivity at for the material of the rod.

An electron moves at 1.40×106m/sthrough a regionin which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.40×10-2T. (a) What are the largest and smallest possible magnitudes of the acceleration of the electron due to the magnetic field? (b) If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part (a), what is the angle
between the electron velocity and the magnetic field?

An emf source with E = 120 V, a resistor with R = 80.0 Ω, and a capacitor with C = 4.00 µF are connected in series. As the capacitor charges, when the current in the resistor is 0.900 A, what is the magnitude of the charge on each plate of the capacitor?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free