Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Two-point charges are placed on the x-axis as follows: Chargeq1= +4.00 nC is located at x = 0.200 m, and chargeq2= +5.00 nC is at x = -0.300 m. What are the magnitude and direction of the total force exerted by these two charges on a negative point chargeq3= -6.00 nC that is placed at the origin?

Short Answer

Expert verified

The magnitude of the net force is Fnet=2.4μNand the direction of the net force is positive x-direction.

Step by step solution

01

Coulomb’s Law

Using Coulomb’s law;

F=K|q1q2r2|, here the law states that the force of attraction or repulsion between the two charges is directly proportional to the product of charges and inversely proportional to the distance between them.

The forces exerted by charges on each other and if two forces are equal in magnitude and opposite in direction, even when the charges are not equal. The forces obey Newton’s third law.

When two charges exert forces on a third charge simultaneously, the total force acting on that charge is a vector sum of force that two charges are exerting.

02

Calculation

Here, F1force exerted by the first charge on the third charge

r=x3x1=00.2=0.2m

Here q1is a positive and q3is a negative

Therefore force F1is towards the positive axis


F1=Kq1q2r2=8.9875×109×4×1096×109(0.2)2=5.393×106N

Now, F2force exerted by the second charge on the third charge

r=x3x2=0(0.3)=0.3m

Here q2is the positive and q3is negative.

Therefore force F2is towards the negative axis.

03

Magnitude and direction of the net force

F1towards positive x-axis

F2towards the negative x-axis.

F1+F2=5.393×1062.995×106=2.398×1062.4μC

Hence, The magnitude of the net force is Fnet=2.4μNand the direction of the net force is positive x-direction.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A circular area with a radius of6.50cmlies in the xy-plane. What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic fieldlocalid="1655727900569" B=0.230T(a) in the direction of +z direction; (b) at an angle of53.1°from the direction; (c) in the direction?

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

The tightly wound toroidal solenoid is one of the few configurations for which it is easy to calculate self-inductance. What features of the toroidal solenoid give it this simplicity?

In the circuit shown in Fig. E26.18,ε=36.V,R1=4.0Ω,R2=6.0Ω,R3=3.0Ω(a) What is the potential difference Vab between points a and b when the switch S is open and when S is closed? (b) For each resistor, calculate the current through the resistor with S open and with S closed. For each resistor, does the current increase or decrease when S is closed?

BIO The average bulk resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 5.0Ω·m. The conducting path between the hands can be represented approximately as a cylinder 1.6 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible bysoaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? (b) What potential difference between thehands is needed for a lethal shock current of 100 mA ? (Note that your result shows that small potential differences produce dangerous currents when the skin is damp.) (c) With the current in part (b),what power is dissipated in the body?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free