Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The energy flow to the earth from sunlight is about 1.4kW/m2. (a) Find the maximum values of the electric and magnetic fields for a sinusoidal wave of this intensity. (b) The distance from the earth to the sun is about1.5×1011m . Find the total power radiated by the sun.

Short Answer

Expert verified

a.The maximum values of the electric and magnetic fields for a sinusoidal wave with intensity1.4kW/m2 are 1026 V/m and3.42×10-6T respectively.

b. The total power radiated by the sun is 3.95×1026W.

Step by step solution

01

Define the intensity ( I ) and define the formulas.

The power transported per unit area is known as the intensity ( I ) .

The formula used to calculate the intensity( I ) is:

I=PA

Where, Ais area measured in the direction perpendicular to the energy andP is the power in watts.

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Emax=2lε0cBmax=Emaxc

Where, ε0=8.85×10-12C2/N.m2and c is the speed of light that is equal to 3.0×108m/s.

02

Determine the maximum values of electric and magnetic fields.

Given thatI=1.4kW/m2

The maximum value of electric field is:

Emax=2lε0c

Substitute the values

Emax=2×14008.85×10-123×108=1026V/m

The amplitude of magnetic field is:

Bmax=Emaxc

Substitute the values

Bmax=10263×108=3.42×10-6T

Hence, the maximum values of the electric and magnetic fields for a sinusoidal wave with intensity 1.4 kW/m2 are 1026 V/m and 3.42×10-6Trespectively.

03

Determine the power.

Given that,

I=1.4kW/m2r=1.5×1011m

The formula used to calculate the intensity ( I ) is:

I=PAP=IA

Substitute the values

P=14004π1.5×1011=1400×2.82×1023=3.95×1026W

Hence, the total power radiated by the sun is 3.95×1026W.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Batteries are always labeled with their emf; for instances an AA flashlight battery is labelled “ 1.5 V ”. Would it also be appropriate to put a label on batteries starting how much current they provide? Why or why not?

(See Discussion Question Q25.14.) An ideal ammeter A is placed in a circuit with a battery and a light bulb as shown in Fig. Q25.15a, and the ammeter reading is noted. The circuit is then reconnected as in Fig. Q25.15b, so that the positions of the ammeter and light bulb are reversed. (a) How does the ammeter reading in the situation shown in Fig. Q25.15a compare to the reading in the situation shown in Fig. Q25.15b? Explain your reasoning. (b) In which situation does the light bulb glow more brightly? Explain your reasoning.

High-voltage power supplies are sometimes designed intentionally to have rather large internal resistance as a safety precaution. Why is such a power supply with a large internal resistance safer than a supply with the same voltage but lower internal resistance?

Cyclotrons are widely used in nuclear medicine for producing short-lived radioactive isotopes. These cyclotrons typically accelerate H-(the hydride ion, which has one proton and two electrons) to an energy of 5MeVto20MeV.This ion has a mass very close to that of a proton because the electron mass is negligible about 12000of the proton’s mass. A typical magnetic field in such cyclotrons is 1.9T..(a) What is the speed of a 5.0-MeVH-? (b) If the H-has energy 5.0MeVandB=1.9T what is the radius of this ion’s circulator orbit?

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free