Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

It has been proposed to use large inductors as energy storage devices. (a) How much electrical energy is converted to light and thermal energy by a150Wlight bulb in one day? (b) If the amount of energy calculated in part (a) is stored in an inductor in which the current is80A, what is the inductance?

Short Answer

Expert verified

a) U=1.296×107J

b)L=4.05×103H

Step by step solution

01

Formulas used in the given problem

The energy stored in the inductor is given by U=12LI2.

The power and time period are also given whose product will give us the energy. Use the formula of energy to calculate the self-inductance.

02

Calculate the self-inductance

Given that P=150W,I=80Aand t=24h. The energy is given by

U=PtU=150×24×3600U=1.296×107J

Use the value of energy to find the self-inductance

localid="1664179296238" L=2UI2L=2×1.296×107802L=4.05×103H

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit shown in Fig. E25.30, the 16.0-V battery is removed and reinserted with the opposite polarity, so that its negative terminal is now next to point a. Find (a) the current in the circuit (magnitude anddirection); (b) the terminal voltage Vbaof the 16.0-V battery; (c) the potential difference Vacof point awith respect to point c. (d) Graph the potential rises and drops in this circuit (see Fig. 25.20).

Section 27.2 describes a procedure for finding the direction of the magnetic force using your right hand. If you use the same procedure, but with your left hand, will you get the correct direction for the force? Explain.

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

Two coils are wound around the same cylindrical form. When the current in the first coil is decreasing at a rate of , the induced emf in the second coil has magnitude 1.65×10-3V. (a) What is the mutual inductance of the pair of coils? (b) If the second coil has 25 turns, what is the flux through each turn when the current in the first coil equals 1.20A? (c) If the current in the second coil increases at a rate of 0.360A/s, what is the magnitude of the induced emf in the first coil?

Two coils have mutual inductance M=3.25×10-4H. The current in the first coil increases at a uniform rate of 830 A/S. (a) what is the magnitude of the induced emf in the second coil? Is it constant? (b) Suppose that the current described is in the second coil rather than the first. What is the magnitude of the induced emf in the first coil?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free