Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

In an L-R-C series circuit, the components have the following values: L = 20.0 mH, C = 140 nF, and R = 350Ω. The generator has an rms voltage of 120V and a frequency of 1.25 kHz. Determine (a) the power supplied by the generator and (b) the power dissipated in the resistor.

Short Answer

Expert verified

The power supplied by the generator is 7.32 W and the power dissipated by the generator is 7.32 W.

Step by step solution

01

Step-1: Formula of power supplied and power dissipated  

ϕis the phase difference between voltage and current.

ϕistan-1(wL-1ωCR)whereϕ is the phase difference between voltage and current,ω is the angular frequency of voltage supply, L is the value of inductance of the inductor, C is the capacitance, R is the resistance

Irmsrepresents the d.c. current/voltage that dissipates the same amount of power as the average power dissipated by the alternating current/voltage.

Irms=VrmsZ

Pavgis the average power dissipated by the circuit.

Pavg=VrmsIrmscosϕ=(Irms)2R

VrmsandIrms are the rms voltage and current respectively.

Z is defined as the impedance of the circuit which is the effective resistance of an electric circuit or component to alternating current, arising from the combined effects of ohmic resistance and reactance.

Z=R2+(XL-XCC)2, where Z is the impedance

02

Step-2: Calculations for power supplied by the generator

ϕ=tan-1(157Ω-909Ω350Ω)-65.04°

z=3502+157-9092Ω=829.8Ω

Irms=120V829.8Ω=0.145A

Finally,Pavg=(120.V)(0145A)cos(-65.04)=7.32W

Therefore the value of the power supplied by the generator is 7.32W

03

Step-3: Calculations for power dissipated by the resistor

Pavg=(0.145A)2(350Ω)=7.32W

Therefore the value of the power supplied by the generator is 7.32W and the value of the power dissipated by the generator is 7.32W.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Current passes through a solution of sodium chloride. In

1.00s,2.68×1016Na+ions arrive at the negative electrode and3.92×1016CI-

ions arrive at the positive electrode. (a) What is the current passing between

the electrodes? (b) What is the direction of the current?

A25.0-Ωbulb is connected across the terminals of a12.0-Vbattery having3.50Ωof internal resistance. What percentage of the power of the battery is dissipated across the internal resistance and hence is not available to the bulb?

A 5.00-A current runs through a 12-gauge copper wire (diameter

2.05 mm) and through a light bulb. Copper has8.5×108free electrons per

cubic meter. (a) How many electrons pass through the light bulb each

second? (b) What is the current density in the wire? (c) At what speed does

a typical electron pass by any given point in the wire? (d) If you were to use

wire of twice the diameter, which of the above answers would change?

Would they increase or decrease?

A typical small flashlight contains two batteries, each having an emf of1.5V, connected in series with a bulb having resistance17Ω. (a) If the internal resistance of the batteries is negligible, what power is delivered to the bulb? (b) If the batteries last for1.5hwhat is the total energy delivered to the bulb? (c) The resistance of real batteries increases as they run down. If the initial internal resistance is negligible, what is the combined internal resistance of both batteries when the power to the bulb has decreased to half its initial value? (Assume that the resistance of the bulb is constant. Actually, it will change somewhat when the current through the filament changes, because this changes the temperature of the filament and hence the resistivity of the filament wire.)

Lightning Strikes. During lightning strikes from a cloud to the

ground, currents as high as 25,000 A can occur and last for about 40 ms.

How much charge is transferred from the cloud to the earth during such a

strike?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free