Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

The power of a certain CD player operating at 120 V rms is 20.0 W. Assuming that the CD player behaves like a pure resistor, find (a) the maximum instantaneous power; (b) the rms current; (c) the resistance of this player.

Short Answer

Expert verified

a) The maximum instantaneous power of the CD Player is 40 W

b) The RMS value of current is 0.167 A

c) The resistance of the CD player is 717 Ω

Step by step solution

01

concept

Resistance is a measure of opposition to the flow of current in a closed electrical circuit. It is measured in Ohm (Ω).

Root Mean Square (RMS) value is defined as the effective value of an alternating quantity. It is assumed as the equivalent steady value which will give the same effect.

02

given values

Power of CD Player, Pav = 20 W

Operating RMS voltage, Vrms = 120 V

03

Determination of Maximum Instantaneous Power

The maximum instantaneous power of an AC circuit is twice its average power:

Pmax=2Pavg=2*20=40W

Therefore, the maximum instantaneous power of the CD Player is 40 W.

04

Determination of RMS Current

The RMS value of current can be found out using relation of the average power of the AC source:

Pavg=Irms.VrmsIrms=PavgVrms=20W120V=0.167A

Therefore, the RMS value of current is 0.167 A.

05

Determination of Capacitive reactance

The resistance of the CD player can be found out using the relation of the average power of the AC source:

Pavg=I2rms.RR=PavgI2rms=20W0.167A2=717Ω

Therefore, the resistance of the CD player is 717 Ω.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

BIO The average bulk resistivity of the human body (apart from surface resistance of the skin) is about 5.0Ω·m. The conducting path between the hands can be represented approximately as a cylinder 1.6 m long and 0.10 m in diameter. The skin resistance can be made negligible bysoaking the hands in salt water. (a) What is the resistance between the hands if the skin resistance is negligible? (b) What potential difference between thehands is needed for a lethal shock current of 100 mA ? (Note that your result shows that small potential differences produce dangerous currents when the skin is damp.) (c) With the current in part (b),what power is dissipated in the body?

Two copper wires with different diameter are joined end to end. If a current flow in the wire combination, what happens to electrons when they move from the large diameter wire into the smaller diameter wire? Does their drift speed increase, decrease, or stay the same? If the drift speed change, what is the role the force that causes the change? Explain your reasoning.

An electron experiences a magnetic force of magnitude4.60×10-15Nwhen moving at an angle of 60.0° with respect toa magnetic field of magnitude3.50×10-3T. Find the speed ofthe electron.

A particle of mass 0.195 g carries a charge of-2.50×10-8C. The particle is given an initial horizontal velocity that is due north and has magnitude4.00×104m/s. What are the magnitude and direction of the minimum magnetic field that will keepthe particle moving in the earth’s gravitational field in the samehorizontal, northward direction?

(a) What is the potential difference Vadin the circuit of Fig. P25.62? (b) What is the terminal voltage of the 4.00-Vbattery? (c) A battery with emf and internal resistance 0.50Ωis inserted in the circuit at d, with its negative terminal connected to the negative terminal of the 8.00-Vbattery. What is the difference of potential Vbcbetween the terminals of the 4.00-Vbattery now?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free