Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

: A solenoid25cmlong and with a cross-sectional area of0.5cmcontains400turns of wire and carries a current of80A. Calculate: (a) the magnetic field in the solenoid; (b) the energy density in the magnetic field if the solenoid is filled with air; (c) the total energy contained in the coil’s magnetic field (assume the field is uniform); (d) the inductance of the solenoid.

Short Answer

Expert verified

a)B=0.161T

b)u=1.03×104J/m3

c)U=129mJ

d)L=4.02×10-5H

Step by step solution

01

The formulas used in the given problem

The magnetic field in a solenoid is given by B=μ0nI.

The energy stored in a solenoid is given by U=12LI2.

The energy density is given by B22μ0or it is simple energy per volume.

02

Calculate the magnetic field

The magnetic field is given by

B=μ0nIB=μ0NIlB=4π×10-7×400×800.25B=0.161T

03

Calculate the energy density

The energy density is given by

u=B22μ0u=0.16122×4π×10-7u=1.03×104J/m3

04

Calculate the total energy stored in the solenoid

The total energy can be given by the product of energy density and volume.

V=lAV=0.25×0.5×10-4V=1.25×10-5m3

The total energy will be

U=uVU=1.03×104×1.25×10-5U=129mJ

05

Calculate the self-inductance

The energy is given by U=12LI2. Use this formula to calculate the self-inductance.

L=2UI2L=2×0.129802L=4.02×10-5H

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, Ԑ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

(a) At room temperature, what is the strength of the electric field in a

12-gauge copper wire (diameter 2.05mm) that is needed to cause a 4.50-A

current to flow? (b) What field would be needed if the wire were made of silver

instead?

The heating element of an electric dryer is rated at 4.1 kW when connected to a 240-V line. (a) What is the current in the heating element? Is 12-gauge wire large enough to supply this current? (b) What is the resistance of the dryer’s heating element at its operating temperature? (c) At 11 cents per kWh, how much does it cost per hour to operate the dryer?

The current in a wire varies with time according to the relationship

I=55A-(0.65As2)t2. (a) How many coulombs of charge pass a cross section of the wire in

the time interval between t=0and role="math" localid="1655721302619" t=8.0s? (b) What constant current would transport the

same charge in the same time interval?

A cylindrical rod has resistance R. If we triple its length and diameter, what is its resistance in terms of R

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free