Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Three-point charges are arranged along the x-axis. Chargeq1=+3.00μCis at the origin, and chargeq2=-5.00μC is at x = 0.200 m. Chargeq3=-8.00μC. Where isq3 located if the net force onq1is 7.00 N in the -x-direction?

Short Answer

Expert verified

Chargeq3is located at-0.144m..

Step by step solution

01

Step 1:

Given data:

q1=3.0μC=3.0×106Catx1=0mq2=5μC=5.0×106Catx2=0.2mq3=8μC=8.0×106C

Net force is

F1=-7N

andK=8.989×109Nm/C2

02

Step 2:

As the third charge is positioned to the left of the first charge, thus the charge is directed towards x-direction. And electrical force between the first and second charge is an attractive force and also between the first and third charge.

So, to find net force on first charge by using Newton's Second Law.

F1=Kq1q2r12Kq1q3r22

As r1is the distance between two charges,

role="math" localid="1668158352531" r1=x2x1,r2=x3x1ifx1=0r1=x2andr2=x3F1=Kq1q2x22Kq1q3x32

03

Step 3:

Solving for x3

F1Kq1q2x22=Kq1q3x32x32F1Kq1q2x22=Kq1q3x3=±Kq1q3F1Kq1q2x22

By putting all the values,

x3=±+8.988×109×3×106×8×1067.08.988×109×3×106×5×106(0.2)2x3=±0.144m

As the net force exerted on the first charge is to the left, negative x-direction,

Thus, using the negative root,

x3=-0.144m

Hence, Charge q3is located at x3=-0.144m.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

Light Bulbs in Series and in Parallel. Two light bulbs have constant resistances of 400Ωand 800Ω. If the two light bulbs are connected in series across a 120Vline, find (a) the current through each bulb; (b) the power dissipated in each bulb; (c) the total power dissipated in both bulbs. The two light bulbs are now connected in parallel across the120Vline. Find (d) the current through each bulb; (e) the power dissipated in each bulb; (f) the total power dissipated in both bulbs. (g) In each situation, which of the two bulbs glows the brightest? (h) In which situation is there a greater total light output from both bulbs combined?

Small aircraft often have 24 V electrical systems rather than the 12 V systems in automobiles, even though the electrical power requirements are roughly the same in both applications. The explanation given by aircraft designers is that a 24 V system weighs less than a 12 V system because thinner wires can be used. Explain why this is so.

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

An electron experiences a magnetic force of magnitude4.60×10-15Nwhen moving at an angle of 60.0° with respect toa magnetic field of magnitude3.50×10-3T. Find the speed ofthe electron.

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free