Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Point charges q1 = +2.00 µC and q2 = -2.00 µC are placed at adjacent corners of a square for which the length of each side is 3.00 cm. Point a is at the center of the square, and point b is at the empty corner closest to q2. Take the electric potential to be zero at a distance far from both charges.

(a) What is the electric potential at point a due to q1 and q2?

(b) What is the electric potential at point b?

(c) A point charge q3 = -5.00 µC moves from point a to point b. How much work is done on q3 by the electric forces exerted by q1 and q2? Is this work positive or negative?

Short Answer

Expert verified
  1. The electric potential at a point due to q1 and q2 is Zero.
  2. The electric potential at b is -175 KV.
  3. the work done in moving a charge from a to be is -0.875 Joules

Step by step solution

01

Given Data and concept

q1 = 2.0010-6 C

q2 = - 2.0010-6 C

q3 = -5.0010-6 C

The electric potential at point r due to point charge q can be written as:

V=Kqr

Here V is the potential.

02

Electric Potential due to q1 and q2

(a)

Electric Potential due both charges at a point is given by,

Va=kq1d+kq2d=kd2.00μC-2.00μc=0

Therefore, the electric potential at a point due to q1 and q2 is Zero.

03

Electric Potential at b

(b)

The electric potential at b is given by,

Vb=kq1d1+kq2d2=kq1d1+q2d2=9×1092.0×10-60.0424-2.0×10-60.03=-1.75KV

Therefore, the electric potential at b is -175 KV.

04

Work done on q3

(c)

The work done on charge q3 from a to b is given by,

W=q3Va-Vb=-5×10-6175×103-0=-0.875J

Therefore, the work done moving a charge from a to be is -0.875 Joules.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

When a resistor with resistance Ris connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each battery has negligible internal resistance.) (a) What power does the resistor consume if it is connected to a 12.6-V car battery? Assume that Rremains constant when the power consumption changes. (b) The resistor is connected to a battery and consumes 5.00 W. What is the voltage of this battery?

When switch Sin Fig. E25.29 is open, the voltmeter V reads 3.08 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 2.97 V, and the ammeter A reads 1.65 A. Find the emf, the internal resistance of the battery, and the circuit resistance R. Assume that the two meters are ideal, so they don’t affect the circuit.

Fig. E25.29.

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, Ԑ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

(See Discussion Question Q25.14.) Will a light bulb glow more brightly when it is connected to a battery as shown in Fig. Q25.16a, in which an ideal ammeter is placed in the circuit, or when it is connected as shown in Fig. 25.16b, in which an ideal voltmeter V is placed in the circuit? Explain your reasoning.

An electron moves at 1.40×106m/sthrough a regionin which there is a magnetic field of unspecified direction and magnitude 7.40×10-2T. (a) What are the largest and smallest possible magnitudes of the acceleration of the electron due to the magnetic field? (b) If the actual acceleration of the electron is one-fourth of the largest magnitude in part (a), what is the angle
between the electron velocity and the magnetic field?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free