Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

In the circuit shown in Fig. E26.17,the voltage across the2Ωresistor is 12 V. What are the emf of the battery and the current through the6Ωresistor?

Short Answer

Expert verified

the EMF of the battery is 18.00V

The Current in 6 ohms resistor is 3A

Step by step solution

01

Step 1:About Ohms law

Ohm's law states that thecurrentthrough aconductorbetween two points is directlyproportionalto thevoltageacross the two points. Introducing the constant of proportionality, theresistance, one arrives at the usual mathematical equation that describes this relationship:

Given
Let us label the next on the

R1=1.0ΩR2=2.0ΩandR3=6.0Ω

-R2isV2=12,V

The voltage across R2 is Vg = 12.0 V

02

Determine the EMF of the battery and the cureent through 6 ohms resistor

Solution

thecurrentI3andtheemfofthebattery8-ThetworesistorsR1andR2areinseriesandthecurrent

through these two resistors is the same through every resistor and equals the current through the combination, and We could

calculate this current using Ohm's law

R1andR2l12=l1=II2=V2R2122=6.0A

AsshOWnbythe?gure,thecombinationR12isinparallelwithR3andthepotentialdifferenceVacrossresistorsconnected
in the parallel is the same for every resistor and equals the potential difference across the combination as next
V12=V3=V123
The combination voltage V123isthevoltagedropofthebatteryandi^=v123 as the internal resistance of the battery is zero,therefore the emf of the battery equals where We can get the combination voltage Vlz by Ohm's law in the next form
m we parallel IS me same nor every resuswr ano equals me pomenual omerence across me comomauon as The combination voltage V123 is the voltage drop of the

battery and as the internal resistance of the battery is zero,

therefore the emf of the battery equalsV12-V3=V123where We can get the combination voltage V12 by Ohm's law in the

next form

V12-V3=V123i^=v123=I12(R1+R2)=6(1+2)=18V

Therefore the EMF of the battery is 18.00V

Now We can use the value of V to get the currentI3 where we can plug our values for V3 and R3 into Ohm's law to get I3

I3=V3R3=186=3A

The Current in 6 ohms resistor is 3A

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

The heating element of an electric dryer is rated at 4.1 kW when connected to a 240-V line. (a) What is the current in the heating element? Is 12-gauge wire large enough to supply this current? (b) What is the resistance of the dryer’s heating element at its operating temperature? (c) At 11 cents per kWh, how much does it cost per hour to operate the dryer?

BIO Transmission of Nerve Impulses. Nerve cells transmit electric

signals through their long tubular axons. These signals propagate due to a

sudden rush of Na+ions, each with charge +e, into the axon. Measurements

have revealed that typically about 5.6×1011Na+ions enter each meter of the

axon during a time of . What is the current during this inflow of charge

in a meter of axon?

In an L-R-C series circuit, what criteria could be used to decide whether the system is over damped or underdamped? For example, could we compare the maximum energy stored during one cycle to the energy dissipated during one cycle? Explain.

Copper has 8.5×1022free electrons per cubic meter. A 71.0-cm

length of 12-gauge copper wire that is 2.05 mm in diameter carries 4.85 A of

current. (a) How much time does it take for an electron to travel the length

of the wire? (b) Repeat part (a) for 6-gauge copper wire (diameter 4.12 mm)

of the same length that carries the same current. (c) Generally speaking,

how does changing the diameter of a wire that carries a given amount of

current affect the drift velocity of the electrons in the wire?

When a resistor with resistance Ris connected to a 1.50-V flashlight battery, the resistor consumes 0.0625 W of electrical power. (Throughout, assume that each battery has negligible internal resistance.) (a) What power does the resistor consume if it is connected to a 12.6-V car battery? Assume that Rremains constant when the power consumption changes. (b) The resistor is connected to a battery and consumes 5.00 W. What is the voltage of this battery?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free