Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

In household wiring, copper wire 2.05 mm in diameter is often used. Find the resistance of a 24.0-m length of this wire.

Short Answer

Expert verified

Resistance of wireR=0.125Ω

Step by step solution

01

Step 1:

Given data:

d=2.05mm=2.05×10-3mL=24.0m

The cross-section of the area of the wire is:

A=π4d2=π4×2.05×10-3m2=3.3×10-6m2

As the copper resistivity isρ=1.72×10-8Ω.m

Putting the value of ρ, now the resistance is:

R=ρLA=1,72×10-8Ω.m24.0m3.3×10-6m2=0.125Ω

Hence, the Resistance of a wire isR=0.125Ω

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A 5.00-A current runs through a 12-gauge copper wire (diameter

2.05 mm) and through a light bulb. Copper has8.5×108free electrons per

cubic meter. (a) How many electrons pass through the light bulb each

second? (b) What is the current density in the wire? (c) At what speed does

a typical electron pass by any given point in the wire? (d) If you were to use

wire of twice the diameter, which of the above answers would change?

Would they increase or decrease?

(See Discussion Question Q25.14.) Will a light bulb glow more brightly when it is connected to a battery as shown in Fig. Q25.16a, in which an ideal ammeter is placed in the circuit, or when it is connected as shown in Fig. 25.16b, in which an ideal voltmeter V is placed in the circuit? Explain your reasoning.

When switch Sin Fig. E25.29 is open, the voltmeter V reads 3.08 V. When the switch is closed, the voltmeter reading drops to 2.97 V, and the ammeter A reads 1.65 A. Find the emf, the internal resistance of the battery, and the circuit resistance R. Assume that the two meters are ideal, so they don’t affect the circuit.

Fig. E25.29.

The capacity of a storage battery, such as those used in automobile electrical systems, is rated in ampere-hours .(Ah)A50AhA battery can supply a current of50Afor 1.0h,or25Afor2.0hor for and so on. (a) What total energy can be supplied by a 12-v,60-Ahbattery if its internal resistance is negligible? (b) What volume (in litres) of gasoline has a total heat of combustion equal to the energy obtained in part (a)? (See Section 17.6; the density of gasoline is 900kg/m3.) (c) If a generator with an average electrical power output ofrole="math" localid="1655719210000" 0.45kW is connected to the battery, how much time will be required for it to charge the battery fully?

A particle of mass 0.195 g carries a charge of-2.50×10-8C. The particle is given an initial horizontal velocity that is due north and has magnitude4.00×104m/s. What are the magnitude and direction of the minimum magnetic field that will keepthe particle moving in the earth’s gravitational field in the samehorizontal, northward direction?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free