Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Fields from a Light Bulb. We can reasonably model a 75 - W incandescent light bulb as a sphere 6.0 cm in diameter. Typically, only about 5% of the energy goes to visible light; the rest goes largely to nonvisible infrared radiation. (a) What is the visible-light intensity (in ) at the surface of the bulb? (b) What are the amplitudes of the electric and magnetic fields at this surface, for a sinusoidal wave with this intensity?

Short Answer

Expert verified

a. The intensity of visible-light at the surface of the bulb 330W/m2 .

b. The amplitudes of the electric and magnetic fields at the surface, for a sinusoidal wave with intensity 330W/m2are500V/m and 1.7ร—10-6Trespectively.

Step by step solution

01

Define the intensity and define the formulas.

The power transported per unit area is known as the intensity .

The formula used to calculate the intensity ( l ) is:

l=PA

Where, A is area measured in the direction perpendicular to the energy and P is the power in watts.

The formula used to determine the amplitude of electric and magnetic fields of the wave are:

Emax=2lฮต0CBmax=Emaxc

Where,ฮต0=8.85ร—10-12C/N.m2 and is the speed of light that is equal to 3.0ร—108m/s.

02

Determine the intensity of visible-light.

Given that,

P=75Wr=3ร—10-2m

Given that, only 5% of the energy goes to visible-light. So, we use the 5% of power ( P ) .

The formula used to calculate the intensity ( l ) is:

I=PA=5%P4ฯ€3ร—10โˆ’2=(0.05)ร—75113ร—10โˆ’4=331W/m2

Hence, the intensity of visible-light at the surface of the bulb330W/m2 .

03

Determine the amplitudes of electric and magnetic fields.

The amplitude of electric field is:

Emax=2Iฮต0c

Substitute the values

Emax=2ร—(331)8.85ร—10โˆ’123ร—108=500V/m

The amplitude of magnetic field is:

Bmax=Emaxc

Substitute the values

Bmax=5003ร—108=1.7ร—10โˆ’6T

Hence, the amplitudes of the electric and magnetic fields at the surface, for a sinusoidal wave with intensity 330W/m2are 500 V/m and1.7ร—10-6T respectively.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

In Europe the standard voltage in homes is 220 V instead of the 120 used in the United States. Therefore a โ€œ100-Wโ€ European bulb would be intended for use with a 220-V potential difference (see Problem 25.36). (a) If you bring a โ€œ100-Wโ€ European bulb home to the United States, what should be its U.S. power rating? (b) How much current will the 100-W European bulb draw in normal use in the United States?

A cylindrical rod has resistance R. If we triple its length and diameter, what is its resistance in terms of R

If a โ€œ75-Wโ€ bulb (see Problem 25.35) is connected across a 220-V potential difference (as is used in Europe), how much power does it dissipate? Ignore the temperature dependence of the bulbโ€™s resistance.

Small aircraft often have 24 V electrical systems rather than the 12 V systems in automobiles, even though the electrical power requirements are roughly the same in both applications. The explanation given by aircraft designers is that a 24 V system weighs less than a 12 V system because thinner wires can be used. Explain why this is so.

In the circuit shown in Fig. E26.49, C = 5.90 mF, ิ = 28.0 V, and the emf has negligible resistance. Initially, the capacitor is uncharged and the switch S is in position 1. The switch is then moved to position 2 so that the capacitor begins to charge. (a) What will be the charge on the capacitor a long time after S is moved to position 2? (b) After S has been in position 2 for 3.00 ms, the charge on the capacitor is measured to be 110 mC What is the value of the resistance R? (c) How long after S is moved to position 2 will the charge on the capacitor be equal to 99.0% of the final value found in part (a)?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free