Warning: foreach() argument must be of type array|object, bool given in /var/www/html/web/app/themes/studypress-core-theme/template-parts/header/mobile-offcanvas.php on line 20

Two stationary point charges +3.00 nC and +2.00 nC are separated by a distance of 50.0 cm. An electron is released from rest at a point midway between the two charges and moves along the line connecting the two charges. What is the speed of the electron when it is 10.0 cm from the +3.00 nC charge?

Short Answer

Expert verified

The speed of an electron when it is 10 cm away from q1 is 6.89 x 106 m/s.

Step by step solution

01

Given Data and concept

Mass of electron, me = 9.11 × 10-31 kg.

Charge on electron, qe = -1.60 ×10-19 C.

Stationary charge 1, q1 = 3.00 × 10-9 C.

Stational charge 2, q2 = 2.00 × 10-9 C.

ri = 0.250 m

r1f = 0.100 m

r2f = 0.400 m

The Law of energy conservation tells us that the total energy of a system is always conserved . It can not be gained or lost. It can change forms.

02

Determination of the speed of the electron

Initially, the charges are at the stationary position, so net initial energy is given by,

Ei=Ui+Ki=14πε0qeq1ri+qeq2ri+0=14πε0-1.6×10-193×10-90.250+-1.6×10-192×10-90250=-2.88×10-17J

Finally, the charge starts moving with a velocity, so net final energy is given by,

Ef=Uf+Kf=14πε0qeq1r1f+qeq2r2f+12mevf2=14πε0-1.6×10-193×10-90.100+-1.6×10-192×10-90.400+12mevf2=-5.04×10-17J+12mevf2

Here, vf is the velocity of the electron.

By Law of conservation of energy,

Ei=EfUi+Ki=Uf+kf-2.80×10-17=-5.04×10-17+12mevf2vf=2-2.88×10-17+5.04×10-179.11×10-31vf=6.89×106m/s

Therefore, the speed of an electron when it is 10 cm away from q1 is 6.89106 m/s.

Unlock Step-by-Step Solutions & Ace Your Exams!

  • Full Textbook Solutions

    Get detailed explanations and key concepts

  • Unlimited Al creation

    Al flashcards, explanations, exams and more...

  • Ads-free access

    To over 500 millions flashcards

  • Money-back guarantee

    We refund you if you fail your exam.

Over 30 million students worldwide already upgrade their learning with Vaia!

One App. One Place for Learning.

All the tools & learning materials you need for study success - in one app.

Get started for free

Most popular questions from this chapter

A light bulb glows because it has resistance. The brightness of a light bulb increases with the electrical power dissipated in the bulb. (a) In the circuit shown in Fig. Q25.14a, the two bulbs A and B are identical. Compared to bulb A, does bulb B glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning. (b) Bulb B is removed from the circuit and the circuit is completed as shown in Fig. Q25.14b. Compared to the brightness of bulb A in Fig. Q25.14a, does bulb A now glow more brightly, just as brightly, or less brightly? Explain your reasoning

A beam of protons traveling at 1.20 km/s enters a uniform magnetic field, traveling perpendicular to the field. The beam exits the magnetic field, leaving the field in a direction pependicurlar to its original direction (Fig. E27.24). The beam travels a distance of 1.10 cm while in the field. What is the magnitude of the magnetic field?

The tightly wound toroidal solenoid is one of the few configurations for which it is easy to calculate self-inductance. What features of the toroidal solenoid give it this simplicity?

Current passes through a solution of sodium chloride. In

1.00s,2.68×1016Na+ions arrive at the negative electrode and3.92×1016CI-

ions arrive at the positive electrode. (a) What is the current passing between

the electrodes? (b) What is the direction of the current?

A fuse is a device designed to break a circuit, usually by melting when the current exceeds a certain value. What characteristics should the material of the fuse have?

See all solutions

Recommended explanations on Physics Textbooks

View all explanations

What do you think about this solution?

We value your feedback to improve our textbook solutions.

Study anywhere. Anytime. Across all devices.

Sign-up for free